EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Belgelendirme

V-Mark Belgesi - Açlıkla Mücadele İçin

Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA) isimli kuruluş yıllardır, herkes vegan olursa ve insanlar yerine çiftlik hayvanlarını çok fazla besleyici tahıl ile beslemekten vazgeçilirse, dünyadaki açlığın neredeyse ortadan kalkacağını söylüyor.

V-Mark Belgesi - Açlıkla Mücadele İçin

Hayvanların beslenmesi için yem gerekli. Yemi yetiştirmek içinse geniş tarım arazilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Artan nüfus ile birlikte yetiştirilen hayvan sayısı da artmakta, dolayısıyla daha fazla yem ekmek için daha geniş tarım arazilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu geniş arazileri elde etmek için de maalesef ormanlar yok edilmektedir. Bu çok kısır bir döngüdür ve ormansızlaşmanın bir sonucu da iklim değişiklikleridir. Kısaca, işleyen bu sistem son derece verimsizdir. Bu verimsizlik yüzünden gelişmiş ülkelerde bile gıda güvensizliği yaşanmaktadır. Nüfus arttıkça, bir gün, hayvanları aynı oranda besleyecek kadar toprak kalmayacak. Oysa bu topraklar hayvanları beslemek yerine insanlar için ekilecek olsa, daha fazla protein elde edilir ve çevre için daha iyidir. Hayvan refahı açısında çok daha iyidir.

Araştırmacılar, ürünlerdeki kalorilerin yüzde 36’sının çiftlik hayvanlarına verildiğini belirlemiştir. Sığırlar kesilip gıdaya dönüştürüldüğünde, bu kalorilerin sadece yüzde 12’si et olarak insana geçiyor. Bu, tahıllar ilk etapta hayvanlar yerine doğrudan insanlar tarafından tüketilmiş olsa, bu kalori kaybı yaşanmayacaktı. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre doğrudan insan tüketimi için yetiştirilen ürünler, mevcut gıda kalorilerini yüzde 70’e kadar arttırmaktadır. Asıl önemlisi bu ürünler fazladan 4 milyar insanı daha beslemeye yetecek boyuttadır. Bu rakam, 2050 yılına kadar dünya nüfusundaki 2-3 milyar tahmini artışı karşılamak için fazlasıyla yeterlidir.

Gıda güvensizliğine katkıda bulunan birçok değişken vardır. Ancak çiftçilik uygulamalarını değiştirmek ve sağlıklı bitkisel gıda sağlamak önemli bir adımdır.

Veganlık, doğal çevrenin korunması gerektiği felsefesiyle uyumlu bir yaşam şeklini benimsemektedir ve ciddi bir tehlike olan açlıkla mücadele etmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Belgelendirme

V-Mark Sertifikasyonu Nedir?
V-Mark Sertifikasyonunun Hedefleri Nedir?
V-Mark Sertifikasyonu Neden Önemli?
V-Mark Denetimi
V-Mark Sertifikası Nasıl Alınır?
V-Mark Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?
V-Mark Sertifikasını Kimler Alabilir?
V-Mark Sertifikasının Faydaları Nedir?
V-Mark Belgesi Standartları Neler?
V-Mark Belgesi - Hayvanları Korumak İçin
V-Mark Belgesi - Çevreyi Korumak İçin
V-Mark Belgesi - İnsan Sağlığı İçin
V-Mark Belgesi - Açlıkla Mücadele İçin
V-Mark Belgesi Gerekli mi?
V-Mark Belgesi Neden Önemli?
Vegan Mobilya Sertifikası
Vegan Oyuncak Sertifikası
Vegan Sağlık Ürünleri Sertifikası
Vegan Bebek Ürünleri Sertifikası
Vegan Yatak ve Yastık Sertifikası
Vegan Bahçecilik Ürünleri Sertifikası
Vegan Aksesuar Sertifikası
Vegan Seyahat Ürünleri Sertifikası
Vegan Elektronik Ürünler Sertifikası
Vegan Ofis Malzemeleri Sertifikası
Vegan Dekorasyon Ürünleri Sertifikası
Vegan Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara