EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları

Vegan beslenme şeklinin insanların kilo vermelerine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi sağlık yararı da bulunmaktadır. En başta sağlıklı bir kalbi korumaya yardımcı olmaktadır. Dahası, bu beslenme şekli şeker ve bazı kanser türlerine karşı bir miktar koruma sağlamaktadır. İşte vegan beslenme şeklinin başlıca bilime dayalı faydaları:

Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
  • Vegan beslenme şekli bazı besinler açısından daha zengindir. Vegan diyetinde et ve hayvansal ürünleri ortadan kalkar. Bunun yerini tam tahıllar, meyveler, sebzeler, fasulye, bezelye, kabuklu yemişler ve tohumlar alır. Vegan diyetleri, daha fazla lif, antioksidan ve faydalı bitki bileşikleri sağlama eğilimindedir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve A, C, E vitaminleri açısından daha zengindir. Ancak, iyi planlanmamış vegan diyetleri, yetersiz miktarda esansiyel yağ asitleri, B12 vitamini, demir, kalsiyum, iyot veya çinko sağlar.
  • Fazla kiloların verilmesine yardımcı olur. Birçok kişi fazla kilolardan kurtulma umuduyla bitki bazlı diyetlere yönelmektedir. Genelde veganlar, vegan olmayanlara göre daha ince yapıdadır ve daha düşük vücut kitle indekslerine sahiptir.
  • Kan şekeri seviyesi düşer ve böbrek fonksiyonu iyileşir. Veganlar daha düşük kan şekeri seviyelerine, daha yüksek insülin duyarlılığına ve daha düşük şeker geliştirme riskine sahiptir.
  • Vegan diyet bazı kanserlere karşı koruyucudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, tüm kanserlerin yaklaşık üçte biri, diyet dahil olmak üzere kontrol edilebilir faktörlerle önlenebilir. Örneğin düzenli olarak bakliyat yemek, kolon kanseri riskini yaklaşık yüzde 20 oranında düşürür.
  • Daha düşük kalp hastalığı riskiyle bağlantılıdır. Taze meyve, sebze, baklagiller ve lif yemek, daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Veganları, vejetaryenlerle karşılaştıran gözlemsel çalışmalar, veganların yüzde 75’e kadar daha düşük yüksek tansiyon geliştirme riski taşıdığını gösteriyor. Veganların kalp hastalığından ölme riski yüzde 42’ye kadar daha düşüktür.
  • Vegan diyet eklem romatizması ağrısını azaltır. Birçok çalışma, vegan diyetinin farklı eklem romatizması türleri olan kişilerde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara