EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı ifadesi, tüketilen bir gıda maddesinin içeriğinde bulunan bir maddeye karşı vücudun sindirim sisteminin tepki göstermesi anlamına gelir. Gıda maddesinin içinde bulunan bir madde, kişinin sindirim sistemi tarafından parçalanamaz ya da sindirilemez. Bu durum sindirim sistemine zarar verir ve bazı hasarlara neden olur. En sık rastlanan gıda intoleransı, laktoz, gluten, kafein ve fermente olabilen ve birçok gıdada bulunan karbonhidrat türleridir. Bunlar arasında laktoz, veganların tüketmekten kaçındıkları süt ve süt ürünlerinde bulunan bir karbonhidrat çeşididir. Vücutta laktozun sindirimini sağlayan enzim laktazdır. Bunun eksikliği laktoz intoleransına neden olmaktadır. Süt ürünleri tüketildiği zaman genelde gaz, kasılma ve ishal gibi rahatsızlıklarla kendini gösterir. Bu yüzden veganların sütten uzak durmaları aynı zamanda kendilerini bu rahatsızlıktan korumaktadır.

Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı, gıda alerjisi değildir. Ancak kişilerin sağlığını rahatsız edici boyutta etkiler. Gıda duyarlılıkları, gıda alerjileri ve intoleransı içine alan daha genel bir ifadedir. Gıda duyarlılıkları herkesi etkileyebilir. Ancak gıdaya duyarlı veganlar fındık, tohum, soya ve buğday gibi yaygın alerjenler yüzünden güçlük yaşamaktadır. Çünkü bu sayılanlar vegan diyetinde önemli besinler arasındadır.

Gluten, buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıl ürünlerinde bulunan bir proteindir. İşlenmiş gıdaların homojen bir yapı alması ve gıdanın elastik bir yapı kazanması amacı ile gıda sektöründe sıkça kullanılır. Vücut glutene karşı mücadele ederken bağırsaklar zarar görmektedir. Tek tedavi yöntemi glutensiz beslenmedir. Sağlıklı bir bağırsak duvarı, istenmeyen maddelere karşı etkili bir bariyerdir. Duvar zarar görürse, istenmeyen maddeler vücuda sızmaya başlar.

Bu nedenle, sağlıklı bir vegan diyeti oluştururken, vücudun gerçek gıda hassasiyetlerini doğru bir şekilde belirlemek gerekir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara