EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt

Gittikçe kendini hissettiren iklim değişikliği, insanları beslenme seçimleri etiğini yeniden düşünmeye zorluyor. Birçok hayvansal gıdanın yüksek sera gazı emisyonlarına sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Veganlığın savunucuları bu yüzden, iklim değişikliğinin hedeflerini desteklemek amacı ile bu gerçeğe sarılmaktadır.

Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt

Veganların bu görüşte direnmeleri, aslında hayvanlara fayda sağlamaktadır. Hayvansal gıdaların yüksek emisyonları ve bunun sonucunda bu tür ürünleri yemekten kaçınmaya yönelik ahlaki bir yükümlülük, ciddi bir argümandır.

Neticede insanların beslenme seçimleri, iklim değişikliği ile ilgili etik hususlar için büyük önem taşımaktadır. Gıda üretimi, işleme ve tüketim faaliyetleri, insan kaynaklı iklim emisyonlarının yaklaşık yüzde 30’una katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda su kaynaklarının azalması, besin kirliliği ve biyolojik çeşitliliğin bozulması gibi başka çevresel sorunlara neden olmaktadır.

Arazi kullanımı etkileri ve geviş getiren hayvanlar tarafından üretilen metan yüzünden gıda ile ilgili iklim emisyonlarının yaklaşık yarısına sığırlar neden olmaktadır. Hayvan bazlı ve bitki bazlı gıdaların iklim etkileri arasındaki genel ortalama emisyon farkının 100 kat olabileceği tahmin edilmektedir.

Araştırmacılar, vegan beslenmenin muhtemelen sadece sera gazları değil, aynı zamanda asit yağmurları, arazi kullanımı ve su kullanımı üzerinde küresel olarak yerküre üzerindeki etkilerini azaltmanın en büyük yolu olduğuna dikkat çekmektedir. Bir kişinin diyetinin ahlaki ve sürdürülebilir olması, kişinin beslenmesindeki hayvan ve hayvansal ürünlerin oranıyla ters orantılı olduğu kabul edilmektedir.

Hayvansal kaynaklı gıdalar yerine vegan gıdalar tüketmek, karbon ayak izini azaltmanın en iyi yolu olarak görülmektedir. İşin doğrusu yerküre, yaklaşan bir felaket ile karşı karşıyadır. Dünyayı gerçekten iklim felaketinden kurtarmak için, daha fazla çaba göstermek gerekmektedir. Hayvansal ürünler bir kenara bırakılmalı ve vegan bir beslenme şekli benimsenmelidir. Bugün iklimsel argümanları benimseyen hayvan hareketleri genelde veganlığı teşvik etmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara