EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir

Yapılan araştırmalar, et, süt ve yumurta tüketiminin ABD’deki gıda kaynaklı sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 84’ünden sorumlu olduğunu ortaya koymaktadır.

Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir

Bilim adamları 300’den fazla gıda türünü ve 16 binin üzerinde Amerikalının beslenme etkilerini analiz ederek bu sonuca varmışlardır. Ortalama bir günde en fazla hayvansal ürünü yiyenlerin sadece yüzde 20’si, diyetle ilgili emisyonların yüzde 46’sını oluşturmaktadır.

Meyveler, sebzeler, tahıllar ile kabuklu yemişler ve tohumlar gibi bitki bazlı gıdalar, diyetle ilgili emisyonların sadece yüzde üçünü oluşturmaktadır. Baklagiller yerküreye en az zararlı olan bitkidir (sera gazı emisyonlarının sadece binde üçünü oluşturmaktadır).

Uzmanlara göre daha az kalori ve daha az hayvansal gıda tüketerek diyetlerin etkisini azaltmak, ABD’deki sera gazı emisyonlarında önemli düşüşler sağlayabilir.

Diğer yandan çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesinden kaynaklanan karbondioksit emisyonları, küresel insan kaynaklı emisyonların yaklaşık yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Sığır eti ve süt üretimi, karbondioksit emisyonlarının önde gelen suçlularıdır.

Başka araştırmalarda da benzer sonuçlar alınmaktadır. Nereden bakılırsa bakılsın vegan olmak, yapılacak en doğru şeydir. İnsanların artık bitki bazlı bir diyete geçmeleri gerekmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde, vegan kriterlerine uygun çok çeşitli test ve analizler yapılmakta ve ürünlerin vegan oldukları doğrulanmaktadır. Talep eden kişi ve kuruluşlara verilen V-Mark sertifikasyon hizmetleri, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara dayanmaktadır.

Kuruluşumuz, vegan belgelendirme hizmetleri vermek üzere kurulmuş tarafsız ve bağımsız bir belgelendirme kuruluşudur.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara