EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)

Zulüm içermez (cruelty-free), ürünlerin ve üründe kullanılan bileşenlerin, tasarımlarının hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmediğini anlamına gelmektedir. Güzellik sektörünün geleceği vegan ve zulüm içermemeye dayanmaktadır. Vegan, ürünlerin hiçbir hayvansal içerik veya hayvansal yan ürün içermediği anlamına gelir.

Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)

Vegan ve zulüm içermeyen kavramları, özünde aynı ilkelere sahiptir. Bu kavramlar, hayvanların korunmasına dayanmaktadır.

Zulüm içermeyen ürünler, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olsa da, yine de bir hayvanın ölümünü gerektirebilecek hayvansal içerik veya yan ürünler içerebilir. Aslında kozmetik ve vücut bakım ürünlerinin hiçbirinin hayvansal içerik içermemesi gerekmektedir. Vegan ürünler, herhangi bir hayvansal içerik içermemesine rağmen, yine de hayvanlar üzerinde test edilebilir, ki bu kesinlikle veganlık ruhuna aykırıdır.

Vegan dostu gıdalara ve ürünlere yıllardır artan bir talep var, ancak aynı zamanda zulüm içermez olarak etiketlenen ürünleri satın almak için büyük bir istek var. Vegan etiketli ürünler ile cruelty-free olarak işaretlenmiş ürünler arasında, bu kavramlar bazen birbirinin yerine kullanılsa da aralarında fark bulunmaktadır.

Zulüm içermeyen ürünlere, özellikle kozmetik sektöründe ve ev ürünlerinde özel bir önem verilmektedir.

Vegan ürünler, hayvansal kaynaklı ürünler içermeyen veya üretim sürecinde kullanılmayan ürünlerdir. Cruelty-free (zulüm içermez) ürünler ise, hayvanlar üzerinde test edilmemiş veya test edilmiş içerikleri kullanmayan ürünlerdir. Tüketici ürünleri açısından, gıda maddeleri, kozmetikler, temizlik ürünleri, giysiler veya başka herhangi bir şey, vegan ve/veya zulüm içermez olarak etiketlenebilir.

Ne yazık ki vegan olarak etiketlenen birçok ürün hala hayvanlar üzerinde test ediliyor. Vegan olarak etiketlenen birçok ürün gerçekten de hayvanlar üzerinde test edilmiştir. Buna karşılık zulüm içermediği ve ne son ürünün ne de bileşenlerin hayvanlar üzerinde test edilmediği belirtilen ürünler vegan olmayabilir. Kısaca bu kavramlar zaman zaman kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara