EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

V-Mark Kriterleri Nedir?

Veganlık etik bir hareketten doğmuştur. Bu yüzden birçok vegan yaşam tarzını başka nedenlerle seçse de, hayvan refahı vegan yaşam tarzı için her şeyden daha çok önemlidir. Bununla birlikte, vegan bir yaşam şeklini benimsemek yerine vegan beslenme şeklini uygulayan birçok kişi bulunmaktadır. Ayrıca hayvansal kaynaklı malzemeler kullanmayan vejetaryenler de bulunmaktadır.

V-Mark Kriterleri Nedir?

Vegan sertifikası, bir işletmenin hayvan sağlığına verdiği önemi vurgular ve işletmenin etiği ve değerleri hakkında tüketiciler ile daha geniş bir mesaj paylaşımına olanak tanır.

Vegan sertifikalı bir gıda veya kozmetik ürün, hiçbir hayvansal içerik veya yan ürün içermemesi, üretim sürecinde hiçbir hayvansal içerik veya yan ürün kullanmaması ve herhangi bir kuruluş tarafından hayvanlar üzerinde test yapılmaması olarak tanımlanmaktadır.

Bu arada Avrupa kozmetik direktifi, kozmetik ürünler ve içerikler ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde test yapılmasını yasaklamıştır.

Gıda sektöründen kaynaklanan veganizm, hayvansal ürünleri tüketmekten veya kullanmaktan kaçınma şeklidir. Genç nesil arasında oldukça popüler olan bu eğilim, hayvanlara yönelik her türlü sömürü ve zulmü dışlamayı amaçlamaktadır.

Hayvan bazlı içerikler kozmetik sektöründe oldukça yaygın olduğundan ve birçok ülkede hayvan testlerine hala izin verildiğinden, V-Mark sertifikası özellikle kozmetik ürünleri için çok anlamlıdır.

V-Mark sertifikasyon programının temel kriterleri şunlardır:

  • Üründe hayvanlardan elde edilen herhangi bir hayvansal içerik bulunmaması
  • Ürün bileşenlerinin veya bitmiş ürünün hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması
  • Üründe hayvan genleri veya hayvan kaynaklı maddeler içeren genetiği değiştirilmiş organizmalar bulunmaması
  • Ürünün gıda ve hijyen standartlarına uygun olması

Bu kriterlerin karşılanması durumunda bir ürün vegan olarak onaylanır ve V-Mark sertifikası düzenlenir. Ürünün bileşimi değişmediği sürece bu sertifika geçerliliğini korur.

Ancak pratikte bazı kozmetik içeriklerin belirlenmesi diğerlerinden daha güçtür ve ayrıntılı test ve analizler gerektirir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara