EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

V-Mark Anlayışı

Vegan anlayışına göre insanlar, hayatlarının her alanında hayvanları yemekten ve sömürmekten kaçınır. Bu, sadece et, süt, bal ve yumurta yemekten kaçınmadıkları, aynı zamanda ata binme veya hayvanları kazanç için sömüren diğer faaliyetlere katılmadıkları anlamına gelir. Veganlık, hayvanların yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için sömürülmesini ve zulmünü mümkün ve uygulanabilir olduğu ölçüde dışlamaya çalışan bir yaşam şeklidir. Veganlar, yün veya deri giymekten, yumurta yemekten, süt veya et tüketmekten, balık yemekten ve hayvanları iş veya eğlence için kullanmaktan kaçınmaktadır.

V-Mark Anlayışı

Bir vegan beslenme şekli, hayvanların öldürülmesini veya sömürülmesini içeren tüm ürünleri hariç tutan bir beslenme şeklidir. V-Mark anlayışı da esasen bunu desteklemektedir. V-Mark sertifikasyon programı ile insanların sadece bitkilerle yapılan yiyecekleri tüketmeleri sağlanmaktadır. Veganlar et, süt ürünleri, bal, yumurta veya balık tüketmezler. Bu ürünleri beslenmelerinden çıkaran kişiler vegan diyet uyguluyor demektir. Ancak bu kişiler vegan anlamına gelmez. Veganlık sadece bir diyet değil, bir yaşam tarzıdır. Bir kişi vegan olmak için her türlü sömürüyü yaşam tarzından çıkarmalıdır. Vegan yaşam tarzını benimseyenler deri veya yün giymez, makyaj malzemeleri, tuvalet malzemeleri ve hayvanlar üzerinde test edilmiş ev eşyalarından kaçınır ve ata binmezler. Kısaca sadece bitki bazlı beslenen ancak bu sayılanları önemsemeyen kişiler vegan değildir. Sadece vegan bir diyet uygulamaktadır.

Bugün dünyada yaklaşık 15 milyon vegan bulunmaktadır ve veganlık gittikçe büyümektedir. Önümüzdeki yıllarda önemli bir yaşam trendi olacağı tahmin edilmektedir. Bu bakımdan V-Mark sertifikası, veganların doğru seçim yapmalarında önemli bir işleve sahiptir.

Vegan yemek, et, balık, süt ürünleri, yumurta veya bal içermeyen bir yemektir ve veganlar sadece bitkilerden elde edilen gıdaları tüketmektedir. Her türlü hayvan sömürüsünü dışlarlar ve hayvanlara zarar vermeden ve onları korkutmadan yaşamaya çalışırlar. Veganlar için hayvanlar, sağlık ve çevre için iyidir.

Raflarda duran çoğu ekmek ve makarna gibi gıdalar, vegan anlayışına uygun olmayabilir. Bu nedenle tüketiciler, satın aldıkları gıdaların ne içerdiğinden emin olmak istemektedir. Bu bakımdan ürünler üzerinde yer alan V-Mart etiketi, önemli bir uyarıcı olmaktadır.

Diğer yandan fabrika çiftçiliği ve hayvancılık, çevre üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Sadece aşağıdaki rakamlar bile ürkütücü boyuttadır. Fabrika çiftçiliği,

  • Tüm metan emisyonlarının yüzde 37’sinden
  • 90 milyon ton karbondioksitin salınımından
  • 260 milyon dönüm ormansızlaşmadan
  • 3 milyon dönüm yağmur ormanlarının yok edilmesinden
  • Küresel ısınmanın yüzde 50’ye varan artışından sorumludur.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara