EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Neden Vegan Olunur?

Hayvanların refahı için, sağlıklı bir yaşam sürmek için ya da daha yaşanabilir bir çevre için vegan olmak istenebilir.

Neden Vegan Olunur?

Hayvanların sömürülmesini önlemek vegan olmanın önemli bir nedenidir. Birçokları için vegan olma ve vegan kalma kararlarında hayvanların refahı kilit faktör olmaya devam etmektedir. Hayvanlarla duygusal bağlara sahip olmak bu nedenin bir parçasıdır. Ancak çoğu kişi tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna inanır. Hayvansal ürünlerden kaçınmanın ve her yerde hayvanlara yapılan eziyete ve hayvan sömürüsüne karşı durmanın en bariz yollarından biri vegan olmaktır.

İyi planlanmış vegan beslenme şekli, sağlıklı beslenme kurallarına uyar ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm gıdaları içerir. Birçok ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşu, vegan beslenme şeklinin, yaşamın her yaşa ve her aşamasına uygun olduğunu kabul etmektedir. Bazı araştırmalar vegan beslenmenin, daha düşük kan basıncı ve kolesterol, kalp hastalığı, şeker ve bazı kanser türleri ile ilişkilendirmektedir. Besinleri bitkisel gıdalardan almak, faydalı lif, vitamin ve minerallerle dolu tam tahıllar, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar ve sebzeler gibi sağlığı geliştirici seçenekler sağlamaktadır.

Nihayet, daha yaşanabilir bir çevre için vegan olmak iyi bir nedendir. Herkes daha yeşil bir yaşam sürmenin yollarını aramaktadır. Kişilerin karbon ayak izini azaltmak için yapabileceği en etkili şeylerden biri, tüm hayvansal ürünlerden kaçınmaktır. Et ve diğer hayvansal ürünlerin üretimi, hayvanları beslemek için gerekli olan ürünlerden ve sudan, nakliye ve tüketicinin masasına kadar uzanan süreçlere kadar çevreye ağır bir yük getirmektedir. Et üretimi için çok miktarda tahıl yemi üretmek, orman kaybı, habitat kaybı ve türlerin yok olmasına önemli bir katkıda bulunuyor. Ancak vegan beslenmeyi sürdürmek için çok daha düşük miktarlarda ürün ve su gerekir. Bu durum, veganlığa geçişi çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmanın en kolay ve en etkili yollarından biri yapmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara