EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

İnsanların benzersiz yetenekleri vardır. Ancak başka varlıklar da farklı dilleri öğrenebilir, araç kullanabilir ve hayal edebilir. Bazı varlıklar bilgiyi hatırlar, arkadaşları ile oynar hatta ölenlerinin yasını tutar.

Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

Bazı varlıklar yön bulma, dayanıklılık ve güçlü iletişim gibi insanlardan daha üstün yeteneklere sahiptir. Tüm varlıkların nasıl düşündükleri veya ne düşündükleri henüz tam olarak belirlenmiş değildir. Ancak zihinsel dünyalarını, insanlardan daha az gelişmiş, rasyonel veya zeki olarak reddetmek ciddi bir hatadır.

Bu bakımdan yetenekleri ne olursa olsun hiçbir canlı istismara uğramayı hak etmemektedir. Yetişkinlerle aynı yeteneklere sahip olmayan bebek ve engelli insanlara eziyet etmenin yanlış olduğuna inanılıyorsa, aynı şekilde tüm varlıklar, sadece canlı oldukları için özgürlüğü ve saygıyı hak etmektedir. Neticede insanlar ve diğer varlıklar aynı evrimsel kökenleri paylaşmaktadır, aynı yerkürede yaşamaktadır ve aynı doğa yasaları tarafından yönetilmektedir.

Bu durumda hiçbir hayvan, insanların kullanması ve tüketmesi için yaratılmış değildir. Onların da duyuları vardır, saygı görmeyi hak etmektedir ve insanların bir üstünlüğü olmamalıdır.

Kuruluşumuz bünyesinde, vegan kriterlerine uygun çok çeşitli test ve analizler yapılmakta ve ürünlerin vegan oldukları doğrulanmaktadır. Talep eden kişi ve kuruluşlara verilen V-Mark sertifikasyon hizmetleri, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara dayanmaktadır.

Kuruluşumuz, vegan belgelendirme hizmetleri vermek üzere kurulmuş tarafsız ve bağımsız bir belgelendirme kuruluşudur.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara