EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Nedir?

Hayvan Hakları ve Refahı

Veganlığın çevresel ve sağlık açısından net faydaları olsa da, hayvansal ürünleri tüketmemenin en zorlayıcı argümanı nihayetinde etik olanıdır. Hayvanlar da acı ve neşeyi deneyimleyebilen karmaşık yaratıklardır. Çiftlik hayvanları sektörü kesinlikle bu gerçeği göz ardı etmektedir. Çiftlik hayvanlarının karşılaştığı gerçeklere bakıldığında, vegan beslenme şekli, gerçekten insancıl tek seçimdir.

Hayvan Hakları ve Refahı

Fabrika çiftliklerinde ne yazık ki sıkışık ve sağlıksız yaşam alanları, güneş ışığı eksikliği ve kalıcı hastalıklar dahil korkunç koşullar yaşanmaktadır. Ancak inekler, tavuklar ve diğer hayvanların hepsi son derece değerlidir ve uzun ve mutlu bir yaşamı hak eden zeki ve sosyal yaratıklardır. Bu gerçeğin farkında olmak, hayvansal ürünlerden tamamen kaçınmak için yeterli bir nedendir.

Diğer yandan endüstriyel çiftliklerdeki tavuklar, doğal yeteneklerinin dışında 30 kat daha fazla yumurta vermeye zorlanıyor. Tüm yumurtlayan tavukların yüzde 95’i hayatlarını sıkışık kafeslerde geçiriyor.

Modern bir süt çiftliğinde durum daha da kötü. Yeni doğan buzağıların çoğu, 12 saat içinde annelerinden zorla alınıyor ve annelerinin sütü insanlar için toplanıyor. Daha sonra, buzağı ilk 2-3 ayı küçük bir kafeste tek başına geçiriyor ve mümkün olan en kısa sürede kilo alması için tasarlanmış özel bir süt ikame yemi ile besleniyor.

Hiç düşünülmeden tüketilen hayvansal gıdaların maliyeti maalesef budur. Dolayısıyla uygulanacak bir vegan beslenme yöntemi, hayvanların hayatını kurtarır. Vegan beslenme, hayvan zulmüne son vermenin ilk adımıdır.

Kısaca hayvan hakları, hayvanların yiyecek, kozmetik testi, kürk, sirkler ve benzeri nedenlerle kullanılmasına karşı çizgiyi çeken çeşitli argümanlardan oluşmaktadır. Çiftlik hayvanları, evcil hayvanlar, deniz hayvanları veya vahşi yaşam hayvanları olsun, hayvanların durumu, dünya çapında birçok insanın vegan beslenmeyi seçmesinin en önemli nedenlerinden biridir. İnsanlara faydalı olup olmadıklarına bakılmaksızın hayvanlar, çıkarlarının gözetilmesi haklarına sahiptir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Nedir?

Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara