EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark

V-Mark Nedir?

Vegan anlayışı, sadece çevreye değil, insan sağlığına da yardımcı olan bir beslenme şeklidir. Ancak veganları et yemekten alıkoyan şey genel olarak hayvanlara karşı duyulan şefkattir. Et tüketmekten vazgeçmekle insanlar, sadece olumlu hissetmekle kalmamakta, aynı zamanda enerjik de olmaktadır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak enerji ile bağlantılıdır, bu yüzden veganlık zihinsel sağlığa yardımcı olmaktadır.

V-Mark Nedir?

Veganlık, vejetaryen anlayışından daha ileri bir noktadır. Vejetaryenler hayvan eti tüketmezler, bir kısmı peynir yerken bir kısmı yumurta yemez. Ancak veganlar hayvan eti yanında hiçbir hayvansal ürünü tüketmezler. Hatta hayvan bazlı her türlü ürünü boykot ederler. Örneğin timsah derisinden yapılmış bir çanta, ya da fil düşünden yapılmış bir aksesuarı da reddederler. Bu anlayış doğal olarak et talebini ve üretimini azaltmaya yardımcı olmaktadır ve hayvanların yaşama hakkına duyulan bir saygıdır. Hatta hayvanlara karşı altta yatan üstünlük duygusu da ortadan kalkmaktadır.

Bu durumda veganlık, kişinin zihinsel sağlık koşullarına destek olmaktadır. Veganlar beslenme şekli değişikliğinin, kişiye zihinsel olarak çok yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Bu arada veganlık ile ruh sağlığı arasında pozitif bir ilişki olup olmadığını tespit etmek amacı ile birçok çalışma yapılmıştır. Bu araştırmalardan birinde, bitki bazlı bir beslenme şeklinin diğer katılımcılara kıyasla, depresyon, kaygı ve üretkenliği yükselttiği belirlenmiştir. Bir başka araştırma sonucuna göre ise, veganların ve bazı vejetaryenlerin, et yiyen diğerlerine kıyasla daha az stres ve kaygı duyduğu belirlenmiştir. Bu araştırma sonuçları bitki bazlı beslenme şeklinin insanların ruh sağlığını olumlu şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır.

V-Mark sertifikasyonu, vegan beslenme şeklini benimseyen kişiler için üretim yapan işletmelere, ürünlerinin ilgili standart ve kriterleri karşıladığını kanıtlamak amacı ile yapılmaktadır. Akredite kuruluşlar tarafından düzenlenen bu belge ve ürünler üzerindeki V-Mark işareti, vegan tüketicilerin gönül rahatlığı ile bu ürünleri tüketmelerine yardımcı olmaktadır. Vegan standartlarını uygulamak ve vegan kriterlerine uymak, aynı zamanda iyi vegan seçeneklere sahip olmak, üretici firmalar için olduğu kadar, tüketiciler için de yararlı olmaktadır.

Kaliteli vegan ürünlere olan talep giderek artmaktadır ve V-Mark belgesi, gittikçe genişleyen bir pazara hitap etmektedir. Vegan ürünler, sağlıklı, sürdürülebilir, etik ve doğa dostu ürünlerdir. Bugün insanlar, seçimlerinde daha bilinçli davranmaktadır ve sürdürülebilir olmaya, doğaya ve hayvanlara daha duyarlı davranmakta ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye başlamaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark

V-Mark kategorisine ait içerikler
Vegan Nedir?
Vegan İle Vejetaryen Anlayış Arasındaki Farklar
V-Mark Kriterleri Nedir?
Vegan Anlayışı ve Hayvanların Yaşam Hakkı
V-Mark Anlayışı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Gıda İntoleransı
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Dini Motivasyon
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Çevresel Taahhüt
Vegan Yaklaşımının Nedenleri - Sağlık Faydaları
Uluslararası Vegan Hakları
Vegan Anlayışında Zulüm İçermeme (Cruelty-Free)
Nasıl Vegan Olunur?
Neden Vegan Olunur?
Vegan Beslenme Şekli Nasıl?
Hayvan Hakları ve Refahı
Ben Veganım ve Bundan Mutluluk Duyuyorum
Vegan Olmak Yapılacak En Doğru Şeylerden Biridir
Hayvanlar Bizim Yememiz İçin Değildir

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara