EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Vegan Etiketi

V-Mark Etiketi - Tekstil Ürünlerinde

Vegan tekstil ürünleri, tedarik zinciri boyunca vegan bütünlüğünü tehlikeye atan ve tüketici güvenini sarsan birçok parametre ile karşı karşıyadır. Ürünler üzerindeki olası belirsizlikleri ortadan kaldırmak amacı ile gelişmiş laboratuvarlarda ayrıntılı test ve analizler yapılmaktadır. Önemli olan vegan bir tekstil ürününün, vegan tüketiciler için tamamen şeffaf olmasını sağlamak ve güven yaratmaktır.

V-Mark Etiketi - Tekstil Ürünlerinde

Yünler genelde koyunlar kırkılarak elde edilmektedir. Bu işlem koyunlar için gerekli görülse de bu sırada koyunlar hırpalanmakta ve eziyet görmektedir. Oysa son zamanlarda, yumuşaklık ve sürdürülebilirliğin mükemmel bileşimi olan yüksek performanslı vegan kumaşlar üretilmektedir. Bugün daha fazla firma, yün sektöründe yaşanan zulmü desteklememekte ve bu malzemeleri tercih etmektedir.

Vegan tekstil kumaşların başında organik pamuk gelmektedir. Organik pamuk, zararlı kimyasallar olmadan yetiştirilir ve ekosistemlere zarar vermez. Üstelik pamuk ekimi toprak kalitesini iyileştirir ve genellikle daha az sulama gerektirir.

Bir başka alternatif kumaş, ketendir. Keten kullandıkça yumuşayan ve güçlenen dayanıklı bir malzemedir. Keten kumaş, ıslanmadan önce ağırlığının yüzde yirmisine kadar nemi emebilir ve çabuk kurur. Keten ekiminde diğer ürünlere göre önemli ölçüde daha az böcek ilacı ve gübre kullanılır.

Ağaç lifleri de tekstil ürünü olarak kullanılmaktadır. Bu tür kumaşlar biyolojik olarak parçalanabilen ve geri dönüştürülebilir kumaşlardır. Lifler, çevre dostu bir süreçte odun hamurundan elde edilmektedir. Bu kumaşlar, süet, deri veya yünün özelliklerini taklit edebilir.

Deniz yosunu da son zamanlarda tekstil hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş deniz yosunundan elde edilen lifler kumaşa dönüştürülür. Bu kumaşların cildi mineralize ettiği, iltihaplanmayı sınırladığı ve vücudu toksinlerden arındırdığı iddia edilmektedir.

Bugün bunlara benzer şekilde farklı hammaddeler kullanılarak tamamen vegan tekstil ürünleri üretilmektedir.

V-Mark etiketi, vegan tekstil ürünlerinin tüketicilere güvenilir ve şeffaf bir şekilde sunulmasına imkan vermektedir. Vegan tüketiciler V-Mark etiketine güvenerek bu ürünleri satın almaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Vegan Etiketi

Vegan Etiketlerinin Artan Önemi
V-Mark Etiketi Satın Alma Kararında Etkili Bir Faktör
V-Mark Etiketi - Gıda Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Tekstil Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Kozmetik Ürünlerde
V-Mark Etiketi - Ev Dekorasyonu Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Temizlik Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Evcil Hayvanların Beslenmesinde

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara