EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Vegan Etiketi

V-Mark Etiketi - Kozmetik Ürünlerde

Piyasada bulunan çok sayıda parfüm ve kozmetik ürünler, vegan tüketiciler için uygun değildir. Parfümün içindeki bileşenler ve ürün üzerindeki içerik bilgileri, vegan tüketiciler için genellikle yanıltıcıdır. Ayrıca bu ürünlerin içeriğinde kullanılan ürünler ve formülleri, ticari sır olarak kabul edilmektedir ve bu bilgiler paylaşılmamaktadır. Ticari sırların korunmasına yönelik yasa, üretici firmaları, içeriğin minimum konsantrasyonuna göre açıkça etiketlenmesi gerekmeyen içerikleri açıklamaktan korumaktadır.

V-Mark Etiketi - Kozmetik Ürünlerde

Bununla birlikte, birçok parfümün veya kozmetik ürünün, bir hayvan veya hayvan bileşeni içerdiği bilinmektedir. Ama veganlar açısından asıl önemli nokta, kozmetik ürünlerin büyük oranda hayvanlar üzerinde test edilmiş olmasıdır.

Genel olarak kozmetik ürünlerde kullanılan birkaç hayvansal bileşen şunlardır:

  • Misk, Sibirya geyiğinin testisi üzerinden bulunan bezden üretilen bir kokudur. Yaygın bir koku maddesidir ve birçok formülde yer almıştır. Ancak bu bezeyi elde etmek ve kokuya ulaşmak için çok fazla hayvan öldürülmüştür. Bu yüzden artık avlanması yasaklanmıştır. Bugün kozmetik sektöründe yapay misk kullanılmaktadır.
  • Amber, ispermeçet balinasının midesinde oluşan bir maddedir. Ancak yüzyıllardır çok fazla avlandığı için bu balinanın da nesli tükenme tehlikesi altındadır.
  • Kastoryum, olgun kunduzların bölgelerini belirlemek için kullandıkları bir anal salgıdır. Vanilya kokusunu andırır. Alkol ile seyreltildiği zaman daha hoş, misk ve meyveli nüanslar alır.
  • Geyik miski, erkek misk geyiğinin salgı bezlerinden elde edilen kalıcı bir kokuya sahip bir maddedir.

Bütün bu sayılan hayvansal kaynaklı kokular kozmetik sektöründe yaygındır. Ancak hayvanların nesli tükendikleri için ya da veganların bilinçli baskıları neticesinde bugün artık sentetik olarak üretilmektedir.

Günümüzde çok sayıda parfüm, hayvansal kaynaklı bileşenler içerdiği için vegan olarak etiketlenmemektedir ve veganlar tarafından tercih edilmemektedir. Bu bakımdan bir kozmetik ürünün üzerinde V-Mark etiketi yoksa, bu ürünün vegan olmadığını varsaymak en doğrusudur.

V-Mark etiketi tüketiciler açısından bu konudaki belirsizlikleri ortadan kaldırmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Vegan Etiketi

Vegan Etiketlerinin Artan Önemi
V-Mark Etiketi Satın Alma Kararında Etkili Bir Faktör
V-Mark Etiketi - Gıda Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Tekstil Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Kozmetik Ürünlerde
V-Mark Etiketi - Ev Dekorasyonu Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Temizlik Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Evcil Hayvanların Beslenmesinde

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara