EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Vegan Etiketi

V-Mark Etiketi - Gıda Ürünlerinde

Vegan veya bitki esaslı beslenme şekli, bilindiği gibi et, tavuk, süt ve yumurta dahil tüm hayvansal ürünleri reddetmektedir. Veganlar bu beslenme şeklini doğru uyguladıkları zaman, vegan diyeti son derece besleyici olmakta, kronik hastalık riskini düşürmekte ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

V-Mark Etiketi - Gıda Ürünlerinde

Günümüzde artan sayıda insan sağlık, çevresel kaygılar ve hayvan refahı gibi nedenlerle vegan beslenme tarzını benimsemektedir. Birkaç yıl önce yapılan bir anket çalışması, ABD’deki insanların yaklaşık yüzde üçünün tamamen vegan olduğunu ortaya çıkarmıştır. Üstelik bitki bazlı gıda satışları hızla artmaktadır.

Vegan gıdalar genel olarak besinler açısından zengin ve doymuş yağlar açısından düşük olma özelliği taşımaktadır. Yapılan araştırmalar, vegan diyetin kalp sağlığını iyileştirdiğini, vücudu kansere karşı koruduğunu ve şeker riskini azalttığını göstermektedir. Ancak diğer taraftan sadece bitki bazlı gıdaları tüketen kişilerin, demir, kalsiyum ve B-12 vitamini dahil olmak üzere belli besin maddelerini eksik aldıkları bir gerçektir. Bu nedenle veganların, beslenme eksikliklerini önlemek için gıdalarını dikkatli bir şekilde planlamaları gerekir.

Vegan diyetleri bol miktarda meyve, sebze, fasulye, kabuklu yemiş ve tohum içerir. Bu gıdalar önemli vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve protein sağlar. Kısaca insanların ihtiyaç duyduğu tüm besin maddeleri alınmış olmaktadır ve hayvansal beslenmeye göre daha sağlıklıdır. Vegan beslenmenin başlıca faydaları şunlardır: daha iyi kalp sağlığı, daha düşük kanser riski, kilo kaybı ve daha düşük diyabet riski.

Veganların karşılaştıkları bir ciddi problem,  marketlerde gıda seçimidir. Satın aldıkları ürünlerin gerçekten vegan yaşam tarzlarına uygun olduklarından ve vegan kriterlerini karşıladığından emin olmak istemektedir. Bu noktada V-Mark etiketi büyük bir işleve sahiptir. Gerekli test ve analizler ile gıda ürünleri değerlendirmekte ve uygun görüldüğü takdirde ürünlere V-Mark etiketinin iliştirilmesine izin verilmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Vegan Etiketi

Vegan Etiketlerinin Artan Önemi
V-Mark Etiketi Satın Alma Kararında Etkili Bir Faktör
V-Mark Etiketi - Gıda Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Tekstil Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Kozmetik Ürünlerde
V-Mark Etiketi - Ev Dekorasyonu Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Temizlik Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Evcil Hayvanların Beslenmesinde

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara