EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
V-Mark Vegan Etiketi

V-Mark Etiketi - Evcil Hayvanların Beslenmesinde

Vegan beslenme insan sağlığına fayda sağlar, yerküre üzerindeki insan etkilerini büyük ölçüde azaltır ve sayısız hayvanı acı çekmekten kurtarır. İnsanlar çeşitli nedenlerle vegan yaşam şeklini tercih etmektedir. Diğer taraftan bu kişiler, yetiştirdikleri birçok evcil hayvanı (örneğin köpekleri) bu şefkat, çevrecilik ve genel refah değerlerine göre beslemek ister. Ancak bir vegan diyetinin, bu hayvanların tüm beslenme gereksinimlerini karşılayıp karşılamaması, veganlar için endişe kaynağıdır.

V-Mark Etiketi - Evcil Hayvanların Beslenmesinde

Köpekler, atalarının aksine, insanlar gibi hem et hem de bitkisel gıdalar ile beslenecek şekilde evrimleşmişlerdir. Aslında köpeklerin nişastaları, yani bitkisel gıdaları sindirme yetenekleri, binlerce yıl boyunca hep vardır. Köpeklerin belli beslenme gereksinimleri bulunmaktadır ve araştırmalar, bunların hepsinin vegan beslenme tarzı ile karşılanabileceğini göstermektedir. Herhangi bir diyette olduğu gibi, köpekler için bitki bazlı bir beslenme şekli, optimal sağlığı desteklemek için uygun şekilde dengelenmeli ve besleyici değerler düşük olmamalıdır.

Köpekler, beslenmelerinde temel amino asitlere ihtiyaç duyarlar. Bunlar proteinin yapı taşlarıdır. Bu amino asitler, protein sentezi ve enzimlerin ve antikorların üretimi gibi hücre işleyişi için gereklidir. Bu temel amino asitlerin tamamı dengeli bir vegan diyeti ile sağlanabilir.

Taurin ve L-karnitin, köpeklerin gıdalardan elde edebilecekleri amino asitlerdir. Bunlar vegan kaynakları kullanılarak, bitkisel bazlı beslenme ile sağlanabilir.

B12 vitamini kırmızı kan hücresi oluşumu, sinir fonksiyonu ve DNA sentezi için önemli bir besindir. Vegan beslenmede bu vitaminin takviye olarak alınması gerekmektedir.

İnsanlar ve tarımla birlikte evrimsel geçmişleri nedeniyle köpekler, hem bitkisel gıdaları sindirme yeteneğini geliştirmiş hem de bunları bir beslenme ve enerji kaynağı olarak mükemmel bir şekilde kullanmışlardır. Tam ve dengeli bir vegan köpek mamasında, protein, yağ ve karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller, et bazlı gıdalarda olduğu gibi, köpek beslenmesi için belirlenen miktarlarda bulunur.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

V-Mark Vegan Etiketi

Vegan Etiketlerinin Artan Önemi
V-Mark Etiketi Satın Alma Kararında Etkili Bir Faktör
V-Mark Etiketi - Gıda Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Tekstil Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Kozmetik Ürünlerde
V-Mark Etiketi - Ev Dekorasyonu Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Temizlik Ürünlerinde
V-Mark Etiketi - Evcil Hayvanların Beslenmesinde

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara