EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Testleri

Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri

Zulüm içermeyen temizlik ürünleri için alışveriş yapmak oldukça kafa karıştırıcı bir durum. Öncelikle şu konu açıktır: zulüm içermeyen temizlik ürünleri her zaman vegan değildir Ev temizlik ürünleri alanında, zulümsüz, genel olarak ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelir. Birçok zulüm içermeyen temizlik ürünü vegan olsa da, yani içeriğinde hayvansal bileşenler bulunmasa da, bazıları vegan değildir. Temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan hayvansal kaynaklı bileşenler genelde şunlardır:

Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri
  • Balmumu
  • Peynir altı suyu (inek sütünden elde edilir)
  • Kaprilik asit (inek sütünden elde edilen yağ)
  • Donyağı (işlenmiş sığır yağı)
  • Gliserol (hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilir)
  • Sterik asit (hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilir)
  • Lesitin (mumsu sinir dokusu)
  • Laurik asit (hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilir)
  • Miristik asit (hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilir)
  • Oleyl alkoller (balık kaynaklı)

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen vegan temizlik ürünü testlerinde ağırlıklı olarak bu bileşenler aranmaktadır.

Genelde gıdalarda olduğu gibi etiketi kontrolü ile bunu tespit etmek mümkün değildir. Çünkü zulüm içermeyen temizlik ürünleri için etiketleme gereksinimleri, gıdalardan farklı olmaktadır. Ürünler üzerinde bu bazda detaylı bir içerik listesi genelde olmamaktadır. Böyle olunca veganlar için tek seçenek, ürünler üzerinde aranacak bir V-Mark etiketidir.

Bu testler sırasında bir dizi endişe yaratan soru da cevaplanmış olmaktadır. Örneğin, üretici firma, hayvanlar üzerinde test yapıyor mu? Firmanın bir ana şirketi var mı ve varsa hayvanlar üzerinde test yapıyorlar mı? Firma, hayvanlar üzerinde test yapılmasını gerektiren herhangi bir ülkede ürün satıyor mu?, firma sadece vegan ürünler mi üretiyor, yani tüm hayvansal içeriklerden arınmış ürünler mi üretiyor, yoksa bazı hayvansal bileşenler mi ayrı tutuluyor? Firmanın sürdürülebilirlik veya hayvan refahı politikaları var mı ve uygulanıyor mu?

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Testleri

Vegan Testleri - Gıdalar
Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri
Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri
Vegan Testleri - Dekorasyon Ürünleri
Vegan Testleri - Tekstil Ürünleri
Vegan Testleri - Aksesuarlar
Vegan Testleri - Çevre Etkileri

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara