EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Testleri

Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri

Bugün, hayvan refahı konusunda artan küresel farkındalık ile birlikte birçok kozmetik firması, etik bir alternatif sunma çabasına girişmiştir. Bu tür ürünlerin bir kısmı tamamen vegandır, yani ürünlerinde hiçbir hayvan kaynaklı içerik bulunmamaktadır. Bir kısmı ise zulüm içermez, yani ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Bununla birlikte, zulüm içermeyen her ürün vegan değildir.

Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri

Vegan güzellik ürünleri, hayvansal içerik, hayvansal yan ürünler veya diğer hayvansal kaynaklı bileşenler içermeyen ürünler olarak tanımlanmaktadır. Bu bileşenler arasında bal ve balmumu da bulunmaktadır. Ancak kozmetik üretiminde bol miktarda hayvansal kaynaklı içerik hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu tür ürünler, organik veya doğal olarak etiketlenmektedir. Örneğin balmumu doğal bir içeriktir, ancak kesinlikle vegan değildir. Hurma yağı ise organik belgeli olsa bile, hala çok tartışılan bir içeriktir.

Veganlık tamamen hayvanlara zulmü önlemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Bu nedenle bir vegan kozmetik ürünü hayvanlar üzerinde test edilmemelidir. Ancak, sektörde vegan ifadesi genellikle sadece bitki bazlı anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok kozmetik ürünü, sadece bitki bazlı bileşenler içerdiği için vegan olarak etiketlenmektedir. Vegan ürünler hiçbir şekilde zulüm içermez. Satın alınan bir ürünün içeriğinden emin olmak için mutlaka üzerinde V-Mark etiketi aranmalıdır. Bu etiket kozmetik ürün içeriğinde herhangi bir hayvansal bileşen bulunmadığının ve ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğinin bir kanıtıdır.

Laboratuvar testlerinde kozmetik ürünlerde aranan başlıca vegan olmayan içerikler şunlardır:

  • Kollajen (hayvan dokusunda bulunan bir protein)
  • Lanolin (koyunlar tarafından üretilen mum veya yağ)
  • Jelatin (inek derisinden veya kemiklerinden elde edilen bir madde)
  • Karmin (ezilmiş böceklerden elde edilen kırmızı bir pigment)
  • Donyağı (inek veya koyun elde edilen yağ)
  • Misk yağı (misk geyiğinin genital salgıları)
  • Stearik asit (domuz, inek veya koyun midesinden ya da bitkisel yağlardan elde edilir)
  • Balmumu (arıların salgıladıkları bir madde)

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Testleri

Vegan Testleri - Gıdalar
Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri
Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri
Vegan Testleri - Dekorasyon Ürünleri
Vegan Testleri - Tekstil Ürünleri
Vegan Testleri - Aksesuarlar
Vegan Testleri - Çevre Etkileri

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara