EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Testleri

Vegan Testleri - Gıdalar

Vegan ve vejetaryenler için uygun olarak etiketlenen hazır yemekler ve ürünlerde, üretim sürecinde ortak üretim hatlarından veya tedarik zincirindeki kontamine bir üründen kaynaklanan eser miktarda et bulunabilir. Gelişmiş laboratuvarlarda uygulanan başlıca testler şunlardır:

Vegan Testleri - Gıdalar
  • Et ve balık türü
  • Alerjenler
  • Et ürünlerinin tağşişi
  • Bal

Bu sayılanların dışında da daha birçok parametre, farklı analitik test yöntemleri uygulanarak test edilmektedir. Bu testler ile gıda ürünlerinin orijinalliği ve izlenebilirliği değerlendirilmektedir.

Uygulanan başlıca analitik test yöntemleri şunlardır:

  • Enzim bağlı immünosorbent analizi (ELISA, the enzyme-linked immunosorbent assay)
  • Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR, real-time polymerase chain reaction)
  • Yeni nesil dizi (NGS, next generation sequence)

Bu yöntemler, akredite laboratuvarlarda uygulanmaktadır ve hedefli ve hedeflenmemiş protein veya DNA bazlı yöntemlerdir. Bu testlerin hepsi de, gıda ürünlerinde et veya balık türlerinin bulunup bulunmadığına dair doğrulayıcı sonuçlar vermektedir.

Artan sayıda tüketici, sağlık, hayvan ve çevre ile ilgili endişelerle, vegan veya vejetaryen bir beslenme şeklini tercih etmektedir. Vegan hareketinin yükselişi ile birlikte etsiz gıda talebi de katlanarak artmaktadır. Aynı oranda veganların, tükettikleri gıdaların, tamamen et ve hayvansal kaynaklı ürünler olmadan işlendiğinden emin olmak istemektedir. Gıdalardaki DNA’yı vegan olmayan gıda maddelerinden izole etmek için kullanılan, gıdalardaki hayvan izlerini hızlı bir şekilde tespit eden PCR tabanlı sistemler bulunmaktadır. Bu kitler, yaklaşık iki saat içinde vegan gıda türü içindeki herhangi bir hedef et DNA’sının binde 1’ine kadar saptamaktadır.

Bütün vegan gıdalar, tüm hayvansal malzemelerden arınmış olduğunu iddia etmektedir. Bunun gelişmiş laboratuvarlarda doğrulanması gerekmektedir. Yöntem hassas olmalı ve pastörizasyon ve depolama gibi işlemlerden sonra hayvansal malzemeyi tespit edebilmelidir. Bu nedenle gıda örneklerinde hayvan, balık ve bitki DNA’sını aynı anda tespit etmeye yönelik yöntemler geliştirilmiştir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Testleri

Vegan Testleri - Gıdalar
Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri
Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri
Vegan Testleri - Dekorasyon Ürünleri
Vegan Testleri - Tekstil Ürünleri
Vegan Testleri - Aksesuarlar
Vegan Testleri - Çevre Etkileri

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara