EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Testleri

Vegan Testleri - Çevre Etkileri

Yapılan araştırmalar, vegan beslenme tarzının, insanların, yerkürede yarattığı çevresel etkileri azaltmanın en büyük ve tek yolu olarak görülmektedir. Beslenmeden et ve süt ürünlerini çıkarmanın, bir insanın yiyeceklerden kaynaklanan karbon ayak izini yüzde 73’e kadar düşürdüğü hesaplanmıştır.

Vegan Testleri - Çevre Etkileri

Bu araştırmaya göre, et ve süt ürünleri tüketimi olmadan küresel tarım arazisi kullanımı yüzde 75’ten fazla düşebilir ve buna rağmen dünyayı besleyebilir. Ormanlık arazilerin tarıma kaybedilmesi, vahşi yaşamın mevcut kitlesel yok oluşunun başlıca nedenidir.

Bu analiz, et ve süt ürünlerinin kalorinin sadece yüzde 18’ini ve proteinin yüzde 37’sini sağladığını göstermektedir. Buna karşılık tarım arazilerinin yüzde 83’ünü kullanmaktadır. Ayrıca tarım, sera gazı emisyonlarının yüzde 60’ını üretmektedir. Kısaca bilim adamları, en düşük etkiye sahip et ve süt ürünlerinin bile, en az sürdürülebilir sebze ve tahıl yetiştiriciliğinden çok daha fazla çevresel zarara neden olduğunu tespit etmişlerdir.

Vegan beslenme, sadece sera gazları değil, küresel asitlenme, göllerde ve benzeri büyük su kütlelerinde bulunan besin miktarının artması, arazi kullanımı ve su kullanımı gibi insanların yerküre üzerindeki etkilerini azaltmanın en büyük yolu olarak kabul edilmektedir.

Tarım, çok sayıda çevre sorununu kapsayan bir sektördür ve gerçekten bunların çoğundan hayvansal ürünler sorumludur. Hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınmak, sürdürülebilir et ve süt ürünleri satın almaya çalışmaktan çok daha iyi çevresel faydalar sağlamaktadır.

Bu analizlerin ortaya koyduğu bir gerçek daha var. Ormansızlaştırılmış arazilerde yetiştirilen besi sığırları, zengin doğal meralarda otlayanlara göre 12 kat daha fazla sera gazına neden olmakta ve 50 kat daha fazla arazi kullanmaktadır. Sadece sığır eti ile protein kaynağı bezelye karşılaştırılırsa, sığır etinin, altı kat daha fazla sera gazından ve 36 kat daha fazla araziden sorumlu olduğu görülmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Testleri

Vegan Testleri - Gıdalar
Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri
Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri
Vegan Testleri - Dekorasyon Ürünleri
Vegan Testleri - Tekstil Ürünleri
Vegan Testleri - Aksesuarlar
Vegan Testleri - Çevre Etkileri

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara