EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Testler

Vegan Testleri

Vegan testleri ürünün hangi sektörden olduğu ve kategorisine göre değişmektedir. Günümüzde sadece gıda değil, tüm sektörler için vegan ürün talebi oldukça yoğundur ve kozmetikten tekstile, mobilyadan aksesuarlara kadar onlarca sektör için vegan testleri yapılmaktadır.

Vegan Testleri

Artan sayıda tüketici, sağlık, hayvan ve çevre ile ilgili endişelerle, vegan veya vejetaryen bir beslenme şeklini tercih etmektedir. Vegan hareketinin yükselişi ile birlikte etsiz gıda talebi de katlanarak artmaktadır.

Aynı oranda veganların, tükettikleri gıdaların, tamamen et ve hayvansal kaynaklı ürünler olmadan işlendiğinden emin olmak istemektedir.

Gıdalardaki DNA’yı vegan olmayan gıda maddelerinden izole etmek için kullanılan, gıdalardaki hayvan izlerini hızlı bir şekilde tespit eden PCR tabanlı sistemler bulunmaktadır. Bu kitler, yaklaşık iki saat içinde vegan gıda türü içindeki herhangi bir hedef et DNA’sının binde 1’ine kadar saptamaktadır.

Gıdadan sonra en fazla vegan ürün talebi kozmetik sektöründedir. Bugün, hayvan refahı konusunda artan küresel farkındalık ile birlikte birçok kozmetik firması, etik bir alternatif sunma çabasına girişmiştir.

Bu tür ürünlerin bir kısmı tamamen vegandır, yani ürünlerinde hiçbir hayvan kaynaklı içerik bulunmamaktadır. Bir kısmı ise zulüm içermez, yani ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Bununla birlikte, zulüm içermeyen her ürün vegan değildir.

Veganlık tamamen hayvanlara zulmü önlemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Bu nedenle bir vegan kozmetik ürünü hayvanlar üzerinde test edilmemelidir. Ancak, sektörde vegan ifadesi genellikle sadece bitki bazlı anlamında kullanılmaktadır.

Bu nedenle birçok kozmetik ürünü, sadece bitki bazlı bileşenler içerdiği için vegan olarak etiketlenmektedir. Vegan ürünler hiçbir şekilde zulüm içermez. Satın alınan bir ürünün içeriğinden emin olmak için mutlaka üzerinde V-Mark etiketi aranmalıdır.

Bu etiket kozmetik ürün içeriğinde herhangi bir hayvansal bileşen bulunmadığının ve ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğinin bir kanıtıdır.

Vegan bir yaşam şekli sürdürmek zor olabilir, ancak aynı zamanda son derece ödüllendiricidir. Vegan denilince akla muhtemelen hemen beslenme şekli ve tüketilen gıdalar gelir.

Ancak gerçekten vegan olmak için aynı ilkelerin evde de uygulanması gerekir. Bugün tüketicilere zulüm içermeyen ürünler, mobilyalar veya dekorasyon ürünleri sunulmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Testler

Testler kategorisine ait içerikler
Vegan Testleri - Gıdalar
Vegan Testleri - Temizlik Ürünleri
Vegan Testleri - Kozmetik Ürünleri
Vegan Testleri - Dekorasyon Ürünleri
Vegan Testleri - Tekstil Ürünleri
Vegan Testleri - Aksesuarlar
Vegan Testleri - Çevre Etkileri

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara