EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik Sektörü

Vegan Temizlik Ürünleri Neler?

Ev temizlik ürünlerinin ve bileşenlerinin güvenliğini veya etkinliğini test etmek için uygulanan gereksiz ve korkunç hayvan testlerinden bazıları, kimyasalların hayvanların gözlerine damlatılması, derilerine sürülmesi ve boğazlarından aşağı yutmalarının sağlanmasıdır. Tüketiciler, sadece içeriklerini bildikleri veya hayvanlar üzerinde test edilmemiş temizlik ürünlerini kullanarak bu duruma bir son verebilirler. Günümüzde aralarından seçim yapılabilecek çok sayıda zulüm içermeyen vegan temizlik ürünü bulunmaktadır.

Vegan Temizlik Ürünleri Neler?

Dünyanın çevresi çok hassas bir seviyeye ulaşmıştır ve bu yüzden çevreyi korumak herkesin sorumluluğudur. Çok sert ve zararlı kimyasal bazlı temizlik ürünleri kullanıldığı zaman bundan çevre çok zarar görmektedir. Bitki bazlı temizlik ürünlerini kullanmak, hem doğanın korunması hem de kişisel sağlığın korunması bakımından önemlidir.

Vegan yaşam tarzını benimseyen kişiler, kozmetikten gıdaya, giyimden temizliğe kadar birçok alanda hayvansal kaynaklı maddeleri veya hayvansal kaynaklı ürünlerden elde edilen ürünleri kullanmaya karşıdır. Temizlik ürünleri ile gıda, kozmetik ve giyim ürünleri veganlık için önemli ürünlerdir. Çünkü günlük olarak kullanılan vegan temizlik ürünleri ,veganlar için, hem insan ve hayvan sağlığını hem de çevreyi, doğayı ve ekolojik sistemi korumak anlamına gelmektedir.

Tüm vegan ürünlerde olduğu gibi temizlik ürünlerinde de temel ilkeler aynıdır: hayvansal kökenli maddeler içermemeli ve hayvanlar üzerinde test edilmemelidir. Vegan testlerini gerçekleştiren ve belgelendirme yapan yetkili firmaların önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Tüketiciler vegan ürünleri satın alırken, üretici firmaların kullandıkları vegan logosunu veya sertifika bilgilerini kontrol ederek, vegan temizlik ürünlerini güvenle satın almaktadır. Genel olarak vegan etiketli temizlik ürünleri, paraben, klor, parfüm, fosfat, petrol, boya ve zararlı kimyasallar içermemelidir. Vegan temizlik ürünleri, genel olarak bitkisel formülasyonlarla üretilmektedir.

Veganlık kısa sürede ivme kazanmış ve bu anlayış tüm sektörlere yansımaya başlamıştır. Kısaca veganlar, temizlik ürünlerinde hayvansal kaynaklı hiçbir bileşen kabul etmezler ve hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri kullanmazlar.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara