EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik Sektörü

Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?

Bir temizlik ürününün zulümden uzak ve vegan olması için, hayvanlar üzerinde test edilmemiş veya herhangi bir hayvansal içerik içermemesi gerekir. Son yıllarda temizlik hatlarının sayısında önemli bir artış görülmektedir. Bütün dünyada son zamanlarda hayvan testlerini sona erdirmede büyük bir atılım izlenmektedir. Gıda, kozmetik ve ilaç hayvan testlerine benzer şekilde, ev temizlik ürünlerinin güvenliğini test etmek için de hayvanların kullanılması, örneğin İngiltere’de yasaklanmıştır. Ancak bazı durumlarda hayvan testleri hala yapılmaktadır. Örneğin Avrupa Birliği kimyasallar yönetmeliği (REACH) gibi bazı yasal düzenlemeleri karşılamak için, gerekli görüldüğü takdirde bu yasak geçersiz olmaktadır.

Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?

Hayvanlar üzerinde test edilmemiş olmasının yanı sıra vegan ürünlerin hayvansal bileşen de içermemesi gerekmektedir. Temizlik ürünlerinde dikkat edilmesi gereken yaygın hayvansal bileşenler şunlardır:

  • Koyun yününden elde edilen kanolin
  • İnek sütünden elde edilen kaprilik asit
  • Balıktan ve sığır yağından elde edilen oleyl alkol
  • Arılar tarafından yapılan balmumu

Birçok tüketici, günlük cilt ve güzellik bakım ürünlerinin hayvansal ürünler içerip içermediği konusunda endişe duymaktadır, ayrıca bu ürünlerin hayvanlar üzerinde test edildiğinin farkındadır. Sabun veya diğer temizlik ürünlerinin üzerindeki etikette vegan veya vejetaryen yazmıyorsa, hayvansal içerik içermesi ihtimali yüksektir.

Vegan, temizlik ürününün hayvanlardan elde edilen bileşenler içermemesini ister. Oysa birçok temizlik ürünü hayvansal yağ asitlerinden elde edilen stearik asit ya da arılar tarafından yapılan balmumu içerir.

Zulümsüz demek, ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması demektir. Zulüm içermeyen bir temizlik ürünü asla hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Genelde insanlar için güvenli olduğunu belirlemek için hayvanlar kullanılmaktadır. Zulüm içermeyen ürünler, bir ürünün güvenli olup olmadığını anlamak için alternatif yöntemlere güvenir.

Artık tüketiciler daha bilinçlidir ve temizlik ürünlerinin sadece veganlar değil birçok kişi için satın alma kararlarında bu kriterler etkilidir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara