EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Vegan olarak kabul edilen herhangi bir şey, hiçbir hayvansal içerik içermediği anlamına gelir, ancak bu, ürünün her zaman hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelmez. Temizlik ürünlerinin gerçekten vegan olduğundan emin olmak için, aynı zamanda zulümsüz olarak etiketlendiklerinden emin olmak gerekir. Bu ifade, ürünün tüketicilere sunulmadan önce hayvanlar üzerinde hiç test edilmediği anlamına gelir.

Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Hayvan bazlı bileşenler içermediklerinden emin olmak için tüm temizlik ürünlerinin üzerindeki içerik etiketlerini okumak gerekir. Ardından, vegan ilkeleri ile uyumlu ve güvenli bir ürün olduğunu bilmek için zulüm içermez şekilde etiketlendiğinden emin olmak gerekir.

Temiz bir eve veya ofise sahip olmak için kimyasal içerikli ürünler satın almaya gerek yok. Aslında, kitlesel olarak pazarlanan temizlik ürünlerinde kullanılan birçok içerik sadece çevreye zararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kişilere potansiyel olarak zararlıdır. Örneğin süt kaynaklı kaprilik asit ve birer hayvansal yağ olan gliserol ve stearik asit gibi bileşenlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca birçok temizlik ürününün içeriğinde hayvan lesitini bulunmaktadır. Bu, mumsu sinir dokusudur ve bundan da kaçınılmalıdır.

Bazı firmalar hem vegan hem de tamamen zulüm içermeyen bitki bazlı formüller sunmaktadır. Doğal enzimlerin kullanıldığı ürünler, tehlikeli kimyasallara ihtiyaç duymadan inatçı kir ve yağların giderilmesinde etkili olmaktadır.

Günümüzde çok sayıda tüketici, hala evlerini hayvanlar üzerinde test edilmiş veya hayvansal yan ürünler içeren vegan olmayan temizleyicilerle temizliyor. Ancak bu trend zaman içinde yerini vegan temizlik ürünlerine bırakacak gibi. Vegan gıda ürünleri de başlangıçta çok kişinin ilgisini çekmiyordu, ama zamanla vegan beslenme şeklini benimseyenlerin sayısı katlanarak büyüdü. Kısa zamanda vegan temizlik ürünlerinde de aynı anlayışın benimsenmesi kaçınılmazdır. Bu sadece kişilerin kendi sağlıkları değil, daha yaşanabilir bir yerküre için de zorunludur.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara