EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Birçok tanınmış temizlik markası, ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeye devam etmektedir. Bir kısım markalar ise kaprilik asit, don yağı ve hayvansal gliserol gibi hayvanlardan elde edilen bileşenler kullanmaktadır. Ancak, bazıları çevre ve insan sağlığı için kötü olan uçucu organik bileşikler (VOC’ler) olarak bilinen zararlı bileşenler içerdiği için, aslında dikkat edilmesi gereken sadece hayvan dostu temizlik ürünleri değildir. Uçucu organik bileşikler (VOC’ler) insanlarda karaciğer, böbrek ve merkezi sinir hasarına neden olmaktadır. Bu arada çevresel riskler açısından bitkilerin büyümesini engellemekte ve ekinlere ve ormanlara zarar vermektedir. İnsan yapımı vegan olmayan temizlik kimyasalları ile ilişkili bu kadar büyük riskler söz konusudur.

Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Fiğer taraftan temizlik ürünlerinde veganlar için bulunmaması gereken ve testlerde aranan başlıca içerikler şunlardır:

  • Kaprilik asit. Bu bileşen, belli memeli hayvanların sütünde bulunan yağlı bir sıvıdır. Bu sıvı aynı zamanda hindistan cevizi ve hurma yağında da bulunmaktadır. Kaprilik asit dezenfektanlar, parfümler, yaşlanma karşıtı kremler ve boyaların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Don yağı. Bu bileşen, işlenmiş bir sığır eti veya kemik iliği yağıdır. Dokusu nedeniyle donyağı genelde en fazla sabun yapımında kullanılmaktadır.
  • Hayvan lesitini. Bu bileşen, hayvan dokusunda bulunan yağlı bir maddedir.
  • Balmumu. Bu bileşen, arıların peteklerini yaparken salgıladıkları bir maddedir ve genelde mobilya cilası ve ahşap cilası gibi temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır.
  • Lanolin. Bu bileşen, koyun yününden elde edilir ve bazı kumaş yumuşatıcılarda kullanılır. Genelde insanlarda bu bileşene karşı alerji oluşmaktadır.
  • Kıllar. Doğal fırçalar, temizleme fırçaları ve boya fırçaları gibi ürünlerde, ince kılları oluşturmak için bazen hayvan kılı kullanılmaktadır.

Bir temizlik ürünü vegan olarak etiketlendiği zaman, bu sayılan gizli bileşenlerin hiçbirinin mevcut olmaması gerekmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara