EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı

Tüketiciler evlerini temizlemek için kullandıkları ürünlerin de artık hayvanlar üzerinde test edilmemiş ve zulüm içermeyen ürünler olmasını talep etmektedir.

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı

Hayvanların sömürülmesini içeren temizlik ürünlerinin üretiminde kullanılan çeşitli bileşenler ve işlemler vardır. Bu nedenle veganlar veya hayvan dostu alternatifler kullanmak isteyen herkes için uygun değildir. İşte yaygın ev temizlik maddelerini veganlar için uygun yapmayan birkaç şey:

  • Enzimler ve kokular. Biyo çamaşır deterjanları, yaygın lekeleri parçalamak için enzimler kullanır. Bu enzimler bitkilerden elde edilebileceği gibi mikroorganizmalar dahil olmak üzere hayvansal türevlerden de elde edilebilir ve bu da onları vegan yapmaz. Biyolojik olmayan deterjanlar enzim içermez, ancak hayvansal kaynaklı olabilecek kokular içerebilir.
  • Üretim süreçleri. Ürünü uygunsuz kılan sadece ürünün içeriği değildir, üretim süreçleri hayvan kullanımını içerebilir. Örneğin, enzimlerin üretilmesinin en yaygın yolu fermantasyondur. Fermantasyon, bakteri yetiştirmek için hem sıvı hem de katı yüzeyleri kullanır. Bu yüzeyler, bazıları hayvanlardan elde edilen çeşitli bileşenlerden oluşmaktadır. Son ürün bu hayvansal bileşenleri içermese de, üretim süreci hayvanların kullanımını içermiştir.
  • Hayvan testleri. Ev ürünlerindeki bileşenlerin, örneğin sudaki yaşama zarar vermeden akıp gitmelerinin güvenli olup olmadığını görmek için çok hücreli omurgasızlar üzerinde test edilmektedir. Boyutları veya algılanan önemi ne olursa olsun, tüm hayvanların sömürülmeme hakkı bulunmaktadır.

Günümüzde hayvan kullanmadan alternatif testler uygulanan çok sayıda temizlik ürünü bulunmaktadır ve bu nedenle veganlar için uygundur. Vegan, zulüm içermeyen temizlik ürünleri, yerküreyi daha yeşil bir yer haline getirmektedir. Vegan deterjanlar, parlatıcılar, sabunlar ve yağ çözücüler, evleri ve çalışma alanlarını temizlemek için kullanılan ürünler olarak giderek popülerlik kazanmaktadır.

2016 yılından 2018 yılına İngiltere’de veganların sayısı yüzde 700 oranında artmıştır. ABD’nin ise nüfusunun yüzde altısının vegan olduğu bilmektedir. İngilizlerin yüzde 91’i sağlıkları, hayvanların güvenliği ve yerkürenin geleceği için et tüketimini aktif olarak azaltmaya çalışmaktadır. Etik tüketicilik daha popüler hale geldikçe, vegan temizlik ürünlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

 

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara