EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik Sektörü

Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?

Cruelty-free temizlik ürünleri, özellikle veganlar için tasarlanan zulüm içermez ürünlerdir. Cruelty-free vegan sertifikası, temizlik ürünleri bileşenlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediği, içeriğinde bal ve balmumu dahil hayvansal kaynaklı bileşenler bulunmadığı ve bu ürünlerin Çin gibi dış pazarlarda hayvanlar üzerinde test edilmediğini kanıtlamaktadır.

Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?

Bugün birçok doğal vücut bakım ve temizlik ürünleri üreten firma, vegan standartların arkasında titizlikle durmaktadır. Ayrıca iyi oldukları kadar etik olduklarını da iddia etmektedir.

Vegan ve zulümsüz (cruelty-free) temizlik aynı şeyi ifade etmemektedir. Bu iki kavram, hayvanların sağlığı söz konusu olduğunda, vücut bakım ürünleri satın alınırken göz önünde bulundurulması gereken iki temel kriterdir. Vegan ifadesi, vücut bakımı ve temizlik ürünlerinin, hayvanlardan elde edilen herhangi bir bileşen içermemesi anlamına gelir. Veganlar esas olarak herhangi bir hayvansal içerik tüketmezler. Zulümsüz (cruelty-free) ise, bu ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelir. Temizlik ürünleri hayvanlar üzerinde test edilerek,onlara eziyet edilmemiş demektir. Salt insanlar için ürün güvenliğinden emin olmak amacı ile hiçbir zaman bir hayvan beslenmemiş ve üzerinde uygulanmamıştır. Veganlar hayvan testleri yerine bir ürünün insanlar için güvenli olup olmadığını anlamaya yönelik alternatif yöntemlere güvenmektedir.

Bir ürün hayvanlar üzerinde test edilmemişse, insanlar için güvenli olmadığı gibi yaygın bir yanılgı söz konusudur. İşin doğrusu hayvanlar üzerinde test yapmak asla gerekli değildir. Günümüzde hayvan testleri yerine teorik modeller veya bitki bazlı hücresel teknoloji gibi alternatifler uygulanmaktadır ve güvenilir sonuçlar alınmaktadır. Ancak buna rağmen dünyanın her yerinde üretici firmalar, ürünlerini fareler, tavşanlar, kediler ve köpekler üzerinde test etmeye devam etmektedir. Bu testler sırasında hayvanlar inanılmaz acılar çekmektedir ve çoğu zaman ölmektedir. Çoğu zaman bir ürün sürekli hayvanlara uygulanmakta, arkasından hayvan öldürülerek laboratuvar ortamında organlarının hasar görüp görmediği araştırılmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik Sektörü

Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara