EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Temizlik

Vegan Temizlik Sektörü

Gıda ve kozmetik ürünlerinde olduğu gibi vegan temizlik ürünlerine olan talep de son birkaç yılda hızla artmaktadır. Vegan temizlik sektöründe İngiltere’de son yıllarda yıllık yüzde 95 oranında büyüme izlenmektedir. Yaygın olarak kullanılan petrol esaslı yerine bitki bazlı içeriklerden yapılan daha yeşil temizlik ürünlerinin kullanılması, hem çevre hem de yerkürenin enerji kaynakları için önemli bir fark yaratmaktadır.

Vegan Temizlik Sektörü

Tüketiciler çevresel ve etik faktörler konusunda daha bilinçli hale geldikçe vegan temizlik ürünleri gerçek bir büyüme yaşamaktadır. Oysa yakın zamana kadar temizlik ürünlerine olan talep çok yüksek değildi. Ancak tüketiciler günlük rutinlerinin yerküre üzerindeki etkisinin daha fazla farkına varmakta ve daha fazla üretici firmalar, tüketicilere hayvansal bilşenler içermeyen ürünler sunmaktadır. Son yıllarda plastik bağımlı ürünlerde belirgin bir azalma görülmektedir.

Sadece veganlar değil, evini temizlemek için atıkları azaltmak ve daha yeşil ürünler kullanmak isteyen herkes, bu ürünlere yönelmektedir.

Şaşırtıcı bir şekilde, geleneksel temizlik ürünlerinde yaygın olarak bulunan çok sayıda hayvansal ürün var. Yaygın ev deterjanları ve markalı temizlik ürünlerinin çoğu, aşağıda sayılan hayvandan türetilmiş bileşenler içermektedir:

  • Kaprilik asit (sütten elde edilir)
  • Don yağı (işlenmiş sığır yağı)
  • Hayvansal gliserol ve sterik asit (hayvansal yağlar)
  • Hayvansal lesitin (mumsu sinir dokusu)
  • Oleyl alkoller (sığır yağından ve yağlı balıktan elde edilen alkol)

Balmumu da temizlik ürünlerinde kullanılan hayvansal bir bileşendir. Ürün üzerinde genelde kimyasal olarak türetilmiş adlar kullanılır. Ürünün tamamen bitki bazlı olup olmadığını belirlemek imkansız değildir ama oldukça güç bir iştir.

İngiltere’de etik kampanyaların artan baskısı üzerine, birçok yaygın ev ürünü için hayvanlar üzerinde test yapılması yasaklanmıştır. Deterjanlar, parlatıcılar ve temizlik ürünleri, çamaşır yıkama ürünleri, oda spreyleri, deodorantlar, boyalar ve diğer dekorasyon malzemeleri dahil olmak üzere tüm bitmiş ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaktır. Yasal bir zorunluluk olmadıkça veya önceden istisnai bir gerekçe gösterilmedikçe, bu tür bileşenler hayvanlar üzerinde artık test edilemez.

Bilinçli temizlik giderek yayılmaktadır. Ev temizlik ürünleri, temiz ve sağlıklı bir ev ve yaşam şekli için gereklidir. Ancak evleri veya ofisleri hijyenik ve temiz tutmak için kullanılan birçok ürün hayvanlara zarar veriyor. Kısaca bir ürünün vegan olma standartlarını karşılaması için şu kriterlere uyulmalıdır:

  • Üretimin hiçbir aşamasında hayvansal içerik, türev veya yan ürün olmamalı
  • Ürünler hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde test edilmemeli

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Temizlik

Vegan Temizlik kategorisine ait içerikler
Temizlik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Temizlik Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Temizlik Ürünleri Nedir?
Temizlik Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Temizlik Ürünleri İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Temizlik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Temizlik Ürünleri
Bambu Tuvalet Kağıdı Neden Önemli?
Vegan Temizlik Ürünleri Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara