EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Vegan Tekstil Ürünleri Neler?

Sürdürülebilir yaşam, vegan bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçasıdır. Vegan bir yaşam tarzına bağlı kalmak, gardrobda bulunan birçok yaygın tekstil ürününü ortadan kaldırır. Ancak bu gardrobu yeniden yaratmak için birçok uygun alternatifler bulunmaktadır. Zulüm içermeyen bir gardrop, hayvanlar, insanlar ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri önleyen bir gardroptur.

Vegan Tekstil Ürünleri Neler?

Aşağıda, sürdürülebilir bir vegan gardrobu oluştururken dikkat edilmesi gereken vegan tekstil ürünleri sıralanmaktadır:

  • Organik pamuk. Geleneksel pamuk dünyanın en kirli ürünüdür. Çiftçiler ve çevre, bu zararlı kimyasallara, çok sayıda ve önemli sağlık etkilerine maruz kalmaktadır. Ayrıca küresel geleneksel pamuk arzında önemli derecede zorla çalıştırma ve çocuk işçi çalıştırma söz konusudur. Bu etkilerden kaçınmak için pamuklu giysilerin organik olduğundan emin olmak gerekmektedir.
  • Liyosel ve modal. Bunlar odun hamurundan üretilen liflerdir. Üretilirken kimyasallar kullanılır, ancak zararlı solventler içermez. Ancak, odun hamuru sürdürülebilir bir kaynaktan gelmelidir. Örneğin Çin ve Endonezya’da modal üretimi, yağmur ormanlarının yok olmasına neden olmaktadır. Bambu liyosel de mükemmel bir sürdürülebilir seçenektir. Ancak piyasadaki çoğu bambu kumaşı bambu viskondur. Viskon, odun hamurunu tekstile dönüştürmenin başka bir yoludur, ancak zararlı çözücüler kullanılır.
  • Keten. Keten bitkisinin kamışından yapılan bir tekstildir. Binlerce yıldır geleneksel olarak üretilmektedir ve çok sürdürülebilir bir seçenektir. Ancak Çin ketenleri geleneksel gübreler kullanır ve daha fazla etkiye sahiptir.
  • Kenevir. Bu da önemli çevresel faydaları olan bir başka bitki bazlı elyaftır. Marjinal arazilerde yetiştirilebilir. Kenevir yumuşaktır ve giderek popülaritesi artmaktadır.
  • Soya ipeği. Tofu üretiminden kalan soya kalıntısı ile üretilen ipek benzeri bir kumaştır. Ancak üretim sürecinde kanserojen olduğu bilinen formaldehit kullanılır. Özellikle ipek bir alternatif için makul bir seçenektir.
  • Ananas derisi. Bu deri, meyveyi yetiştirdikten sonra kalan yapraklardan üretilir ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilir. Bugün birkaç vegan ayakkabı markası tarafından benimsenmiştir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara