EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?

Veganlığa giden yolda birçok şey söylenmiş ve yapılmıştır, ancak firmaların bu yolu doğru takip edebilmeleri için belli kuralların oluşturulması gerekmektedir. Örneğin İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC), etik ürünlere yönelik artan talebe yanıt olarak vegan ürünlerin gerçekten yüzde 100 hayvansal ürünlerden arındırılmasını sağlamak için yeni kriterler belirlemiştir. Vegan anlayışının sağlıklı ve güvenilir bir şekilde gelişmesi açısından tüketicilerin ve firmaların yararına bu tür kurallar önemli görülmektedir.

Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?

Hayvan dostu ürünler üretme süreci, deri, süet ve yün gibi popüler malzemeleri ortadan kaldırmaktan daha karmaşık bir süreçtir. Üretici firmalar, yapıştırıcılar, boyalar ve mumlar gibi bileşenler dahil bir üründe kullanılan her malzemeyi incelemek zorundadır.

Aslına bakılırsa, yemek yemek yaygın kabul görürken, mevcut çabalara rağmen giyecek pazarı geride kalmıştır. Bununla birlikte, iklim değişikliği krizi ve hızlı modanın oynadığı rol konusunda artan endişeler, özellikle gençler arasında tüketime yönelik tutumu hızla değiştirmektedir. Bir araştırma sonucunda göre, 16-24 yaş aralığında gençlerin üçte ikisi, bir yıl öncesine göre daha etik moda seçimleri yapmaya çalışmaktadır.

Vegan ürünler ve malzemeler, moda sektöründe daha önemli olmaya başlamıştır. Moda sektörü, vegan kumaş alternatiflerine geçişin bir sonucu olarak, endüstri standartlarını ve çevresel etkiyi geliştirmektedir. Bu sektör, hayvan refahını ve haklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için kilit bir alandır. Moda sektöründe ipek, kürk, tüy ve pamuktan deriye kadar hayvanlardan elde edilen bir dizi malzeme vardır. Vegan dünyasında birçok kişi, hayvansal ürünleri tamamen sektörden uzaklaştırmak için kampanya yürütmektedir ve dünya genelinde veganlık büyüdükçe, birçok moda markası, kullandıkları kumaşlar konusunda yön değiştirmektedir.

Örneğin bir vegan moda tasarımcısı, tarım sektöründeki ayak izini iyileştirmek için ürün yelpazesinde kürk ve deri kullanımını azaltmaya karar vermiştir. Vegan alternatiflere geçiş yapan birçok marka bulunmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara