EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?

Hayvan refahı grupları, ünlü bir Fransız moda markasının, Avustralya’da en büyük timsah çiftliklerinden birini kurmayı planlaması üzerine harekete geçmiştir. Bu tesiste, lüks çanta ve ayakkabılar yapımında kullanılan deriler için 50 binden fazla tuzlu su timsahı yetiştirilecek. Böyle bir girişim, hayvanlara eziyet, sürdürülebilirlik ve vahşi hayvan çiftçiliğiyle bağlantılı hastalıkların tehlikeleri konusunda giderek daha bilinçli hale gelen tüketicilerin tepkisini çekmiştir. Bu tesis, ülkedeki en büyük timsah eti ve derisi çiftliklerinden biri olacak. Timsah derileri, ağırlıklı olarak lüks moda evleri ile döşeme ve mobilya üreten markalara ihraç edilmektedir. Hayvan hakları grupları, söz konusu markayı, bu zalim timsah derisi ticaretini körükleme rolüne son vermeye çağırmaktadır.

Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?

Tüketiciler, özellikle hayvanların sömürülmesi ve vahşi yaşam ticaretiyle ilişkili halk sağlığı risklerini ön plana çıkararak, lüks markaların müşterileri de dahil olmak üzere egzotik derilerden giderek daha fazla uzaklaşmaktadır. Şu sıralar birçok lüks marka, kendi hatlarında egzotik hayvan derilerinin kullanımını sona erdirme taahhüdünde bulunmuştur.

Hayvan bazlı malzemelerin modası düşerken, yenilikçi, bitki bazlı ve çevre dostu alternatifler moda evleri tarafından giderek daha fazla benimsenmektedir. Özellikle timsah derisi çok eziyetli süreçlerle elde edilmektedir. Derileri için öldürülen timsahlar çok acı çekiyor. Çoğu timsah derisi, kalabalık tanklarda veya pis kokulu su havuzlarında yetiştirilen çiftlik hayvanlarından elde edilir. İşçiler bazen timsahların omuriliklerini kesmek için bir çekiç ve keski kullanır, bu da hayvanları felç eder, ancak öldürmez. Timsahlar acı ve strese altında kıvranır. Ayrıca, çiftlikteki timsahlar, kalabalık alanlarda yürüyemedikleri veya yüzemedikleri için şekil bozuklukları geliştirmektedir.

Sürüngenleri suistimalden koruyan birkaç yasal düzenleme timsahları da içermektedir. Timsahlar, nesli tehlike altındaki türlerin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme esasları kapsamında olmasına rağmen, egzotik deri ticareti için yasa dışı olarak avlanmaya devam edilmektedir. Tek bir çanta yapmak için dört timsah derisi kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara