EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Vegan kumaşlar, yapımında herhangi bir hayvansal ürün kullanılmayan kumaşlardır. Hayvansal ürünler içeren kumaşlar, yün gibi daha belirgin olanlardan balmumu ile işlenmiş malzemeler gibi daha beklenmedik malzemelere kadar değişebilir. Vegan kumaşlar hiçbir şekilde hayvansal ürün içermemektedir. Ayrıca vegan kumaşlar hiçbir şekilde zulüm içermemektedir. Bu nedenle ne kumaşın kendisi ne de terbiye işlemleri hayvansal ürünler içermemektedir. Vegan kumaşlar günümüzde giderek daha popüler hale gelmektedir.

Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Birçok vegan kumaş türü vardır ve bunların her birinin üretim süreci birbirinden farklıdır. Çok sayıda vegan kumaş, özellikle vegan alternatifleri gibi davranan sentetik veya suni ürünlerdir. Üretim süreci, malzeme liflerinin oluşturulmasını, ardından bu liflerin ipliğe dönüştürülmesini ve bunların dokuma veya örme ile bitmiş kumaşa dönüştürülmesini içermektedir. Ancak tüm vegan kumaşlar sentetik kumaş değildir. Tamamen zulüm içermeyen bazı doğal vegan kumaşlar da bulunmaktadır. Örneğin pamuk veya bambu. Bu kumaşlar da benzer yöntemlerden geçer, ancak genel olarak lifler bitkilerden hasat edilir ve ipliğe dönüştürülmeden ve dokuma veya örme işleminden önce temizlenir.

Vegan kumaşların, giyeceklerin yapımından mobilyaların yeniden döşenmesine kadar çok farklı kullanım alanları vardır. Sosyal bilincin patlaması ve dünyanın her yerinde veganların sayısının artması ile birlikte vegan dostu kumaşlara olan talep giderek artmaktadır.

Vegan malzemelerin temel özelliği, hem kumaş liflerinin yapısında hem de malzemeyi yapmak ve bitirmek için kullanılan süreçte hayvansal ürünler kullanılmamasıdır. Sonuçta bir ürünün vegan olup olmadığını belirleyen faktör budur. Vegan kumaşlar doğal veya suni olabilir ve vegan kumaş tasarlanırken, malzemenizin son kullanımına bağlı olarak bir dizi başka özellik arasından seçim yapılır. Yumuşak kumaşlardan daha sert kumaşlara kadar vegan kumaş, kullanılacak yere mükemmel olarak uyacak şekilde tasarlanabilir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara