EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?

Tasarım, vegan malzemeler üzerine yapılıyorsa yararlanabilecek çok sayıda avantaj bulunmaktadır. en büyük avantaj, veganların hem kendi huzurları hem de çevreyi koruma adına toplumsal vicdadır. Vegan kumaşlar, üretimlerinde, terbiyelerinde ve tasarımlarında hayvanlara eziyet içermemeleri yanı sıra, küresel ısınmaya büyük ölçüde katkıda bulunan hayvansal tarıma da katkıda bulunmamaktadır. Vegan dostu kumaşlar tasarlandığı zaman, bunun çevre üzerinde birçok olumlu etkileri olmaktadır.

Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?

Bir dizi sentetik veya suni kumaş aynı zamanda vegan kumaş olduğu için, bunlar son kullanımları için mükemmel şekilde uyarlanabilir. Süper yumuşak, süper dayanıklı veya bunların bir kombinasyonu tasarımlar yapılabilir. Sentetik kumaşların üzerine daha koyu parlak renkler basmak genelde çok daha kolaydır. Bu durumda istenilen görünümü elde etme olasılığı çok daha yüksektir.

Her geçen gün daha fazla insan, yerküreye ve içinde yaşayan tüm varlıklara bakma ihtiyacının farkına varmaktadır. Bilinçli moda tutkunları yavaş, sürdürülebilir ve sosyal açıdan sorumlu giyecekler kullanmayı tercih etmektedir. Veganlar sadece beslenme şekillerinde değil tüketebilecekleri her şeyde vegan olmaya çalışmaktadır. Vegan bir yaşam tarzı, her türlü hayvan zulmünden kaçınır ve vegan olan herhangi bir ürün, hiçbir hayvansal içerik veya malzeme içermez. Esasen vegan moda, herhangi bir hayvansal malzeme kullanılmadan yapılan giyecekler, ayakkabılar, çantalar ve diğer moda aksesuarlarıdır.

Sürdürülebilir vegan modası söz konusu olduğu zaman veganlar, pamuk, keten veya kenevir ile sınırlı değildir. Daha dayanıklı birçok yüksek teknoloji ürünü ve geri dönüştürülmüş kumaşlar da bulunmaktadır.

Vegan olmayan tekstil ürünleri, kürk, yün, deri, tüy, ipek ve kaşmir gibi, hayvanlara eziyet edilmeden toplanması mümkün olmayan hammaddelerden üretilmektedir. Bu yüzden veganlar bu hammaddelere karşı çıkmakta ve hayvanların da yaşama haklaırına saygı duymaktadır. İnsanların hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde bir üstünlükleri yoktur ve yerküreyi onlarla birlikte ve eşit haklarla paylaşmak gerekmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara