EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Dünyanın hemen her yerinde kültürel değerlerin hayvan refahı lehine değişmesi için hala çok çaba göstermek gerekmektedir.

Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?

Çoğu deri, et ve süt endüstrisinde kullanılan ineklerden elde edilir. Deri için seçenekler hayvansal olmayan mikrofiberler, geri dönüştürülmüş naylon, poliüretan ve mantar ve elma gibi meyvelerden elde edilen deridir. Hiçbir hayvan derisini giymek için onların ölmesine gerek yok. Daha kötüsü bu hayvanların birçoğu sadece derileri için güç koşullar altında yetiştiriliyor.

Yün, kürk, kaşmir ve angora yerine kullanılan vegan seçenekleri, pamuk, dimi ve geri dönüştürülmüş polyesterden elde edilen kumaşlardır. İpek ve tüyler hayvanlara aittir ve onları almaya hakkımız yoktur. Naylon, süt otu kabuğu lifleri, ipek-pamuk ağacı ve polyester kolay alternatiflerdir.

Hangi kumaşların vegan olduğunu anlamak kolay değil elbette. Veganlar için ayrıntılarda, hiçbir hayvanın kullanılmaması gerektiği çok önemlidir. Örneğin, kelebek onu çoktan geride bırakmış olsa bile veganlar ipek kozası kullanmak istemez. Bunun arkasındaki fikir, almanın veya kullanmanın bize ait olmadığı ve hayvanları ticari bir şekilde görmeyi bırakmak gerektiğidir.

Aslında sürdürülebilir savunucular, doğada biyolojik olarak ne kadar sürede bozunacağı bilinmeyen yapay bir şey yaratmaktansa, doğada olanı kullanmanın daha iyi olacağını kabul ediyordu. Ancak bu görüşler zamanla değişmeye başlamıştır. Bugün veganlar için yavaş, sürdürülebilir veya sosyal sorumlu ürünlerden söz edilmektedir. Bu nedenle sürdürülebilir savunucular ve veganlar hoş karşılanmaktadır.

Bugün internette bir gezinti yapıldığında, alfabetik sıraya göre düzenlenmiş listelere rastlanır. Her bir ürününün yanında, vegan olduğu, vegan olmadığı ya da kullanılan liflere bağlı olarak her ikisinin de olabileceği belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra gelişmiş laboratuvarlarda bir ürünün vegan olup olmadığını belirlemeye yönelik ayrıntılı test ve analizler yapılmaktadır. Vegan tekstil sertifikası, yapılacak testler ile bir tekstil ürününün üretiminde hayvansal içerik kullanılmadığı belirlendikten sonra verilmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara