EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?

Kuş tüyü üretimi ile ilgili veganlar hayvan refahı endişeleri duymaktadır. Ördekler ve kazlar, ağırlıklı olarak et, karaciğer ve yumurta üretimi için yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, tüyler de önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. Kuş tüyleri bu sektörün bir yan ürünü olarak kabul edilmektedir. Esas olarak ördek ve kazların göğüs ve karın bölgelerinde bulunan yumuşak tüy tabakası, dış giyim, yastık, uyku tulumu, bebek yastığı ve yorgan üretimi için oldukça değerli kılan iyi bir ısı yalıtkanıdır ve dünya çapında tekstil pazarlarında yüksek talep görmektedir.

Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?

En büyük kuş tüyü üreten ülke, küresel üretimin yüzde 80’ini oluşturan Çin’dir. Bu ülkeyi Tayvan, Tayland, Macaristan, Polonya, Rusya, Ukrayna, Romanya, Sibirya, Fransa, ABD ve Kanada takip etmektedir. Dünya kuş tüyü ticareti gittikçe büyümeye devam etmektedir.

Göğüs, alt karın, yan kısımlar ve kanatların kaplamadığı bölgelerdeki tüyler, esas olarak kesimden sonra toplanırlar (yaklaşık yüzde 98). Ancak yüzde 2’sinin tüy dökümü sırasında ya da canlı canlı yolarak toplandığı tahmin edilmektedir. Tüy dökümü, ördek veya kazın tüylerini doğal olarak kaybettiği dönemdir ve bu dönemde gevşek tüyler el ile toplanmaktadır. Ancak bu süreç, hayvan için korku, stres ve yaralanma ile sonuçlanmaktadır.

Canlı yolma ise tüy dökme mevsimi dışında yapılmaktadır ve tüyler elle çekilmektedir. Bu durum kuşların derisinde kanama ve yırtılmaya neden olmakta, ayrıca ağrı, rahatsızlık ve stres yaratmaktadır. Bu çok ciddi bir hayvan refahı sorunudur.

Ördek ve kaz üretiminin diğer refah sorunları arasında suya erişim eksikliği, topallık, tüy gagalama, yüksek stok yoğunluğu, hava kalitesi, solunum sorunları ve zorla besleme (kaz ciğeri üretimi için) yer almaktadır.

Esasen canlı yolma, refah gerekçesiyle kabul edilemez ve dünya çapında yasaklanmalıdır. Tüketiciler, bilinçli satın alma kararları vererek bu gereksiz ıstırabı azaltmaya yardımcı olmalıdır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara