EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Doğa Dostu Giysiler

Nasıl vegan yiyecekler her zaman sağlıklı olmuyorsa, benzer şekilde, hayvansız giyecekler de mutlaka çevreye duyarlı demek değildir. Ancak yine de bu ürünler, hayvanların ve toprak ananın refahını göz önünde bulunduran, sürdürülebilir giyeceklerdir. Ekolojik düşünceye sahip üretim, gerçekten hayvan dostu bir moda yaratmak için çok önemlidir. Birçok moda firması vegan giyecekler için petrolden elde edilen sentetik elyafları kullanmaktadır. Ancak giyecekler fosil yakıtlar kullanılarak üretildiği zaman bu ürünler, hayvanlar veya vahşi yaşam için pek güvenli sayılmaz. Fosil yakıtların çıkarılması sadece iklim değişikliklerinin itici gücü olmakla kalmaz, aynı zamanda habitat bozulması, tür kaybı ve parçalanma gibi kısa vadeli etkilerle de bağlantılıdır. Bu nedenle, gerçekten hayvan dostu bir moda için, sadece zulüm içermeyen değil, aynı zamanda çevreye de saygı duyan giyecekler aramak gerekmektedir.

Doğa Dostu Giysiler

Sürdürülebilir vegan giyim tarzının bazı unsurları şunlardır:

  • Düşük etkili veya yenileyici lifler: Keten, kenevir, organik pamuk ve geri dönüştürülmüş malzemeler gibi kumaşlar seçilmelidir. Bu kumaşlar yenileyici bir şekilde tedarik edilmişse daha iyidir.
  • Atık yönetimi: Üretici firmanın su geri dönüşüm programı olmalıdır. Firmanın, kumaş atıklarını ele alış yaklaşımı önemlidir.
  • Karbon emisyonları: Firmaların karbondioksit emisyonlarını en aza indirmeye veya dengelemeye yönelik çaba göstermesi gerekir. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanmalı, yerel kumaşları tedarik edip yerel olarak üretmeli ve karbon ayak izlerini dengelemelidir.

Genel olarak gözden kaçan bir husus var. Üretici firmalar giyeceklerin hiçbir hayvana zarar vermediğini iddia ederken, çalıştırdıkları işçiler yoksulluk maaşı almakta ve işyerinde güvensiz koşullarda çalışmaktadır. Etik vegan giyim, sadece hayvanlara adil muamele ile ilgili değil, aynı zamanda çalışanlar için de adalet arayışında olmalıdır.

Kısaca vegan tüketiciler, kumaşların nereden geldiğini ve giyeceklerin nerede yapıldığını bilmek zorundadır. Keza firmanın etik üretimi sağlamak için ne tür uygulamaları olduğunu bilmek zorundadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara