EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil Sektörü

Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?

Vegan malzemeler, tasarımcıların ve moda markalarının zulüm içermeyen (cruelty-free) ve sürdürülebilir giyecekler sağlamasına olanak tanıyor ve bu tür ürünlere olan talep hızla artıyor. Zulümsüz (veya vegan) moda, bugün sürdürülebilir modayla yakından ilgili önemli bir konudur.

Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?

Zulüm içermeyen moda, hayvan bazlı malzemeler kullanmaz. Ancak zulüm içermeyen modayı tanımlamak için sadece hayvan bazlı malzemelere alternatiflerle yapılan ürünleri satın almak yeterli değildir. Zulüm içermeyen moda ile şu kastedilmektedir: giyecek, ayakkabı, çanta, eldiven, şapka, kemer, eşarp, güneş gözlüğü, çorap ve kravat.

Pamuk, kenevir, keten ve kauçuk gibi biyolojik malzemeler bir kenara bırakılırsa, genelde hayvansal kökenli malzemelere alternatifler sentetiktir. Yani laboratuvar ortamında petrol endüstrisi atıklarından elde edilen hammaddelerle yapılır (örneğin poliüretan, polyester veya mikrofiber). Bu sentetik malzemeler fauna ve flora için zararlı olan son derece kirletici malzemelerdir. Evlerde yıkanan giysilerden bile mikroplastikler doğaya salınmaktadır. Bu tür malzemeler, kesinlikle sürdürülebilir, etik veya zulüm içermeyen bir seçim değildir.

Hayvan esaslı malzemelerin modada kullanımı çok yaygındır. Ancak son yıllarda, birçok moda markası, artan müşteri talebine yanıt olarak zulümsüz geçiş yapıyor. Zulüm içermeyen moda etik bir seçimdir. Önemli olan şu malzemelerin kullanımını en aza indirmektir: kürkler, tüyler, ipek, deri ve yün.

Kürkler kuşkusuz her açıdan acımasızdır. Her yıl milyonlarca hayvanın ölümüne neden olur. Tüyler de acımasız yöntemlerle kuş türü hayvanlardan sökülmektedir. İpek, ipekböceklerinden kaynatılarak canlı ekstraksiyon yöntemi ile alınmaktadır. Deriyi almak bu kadar acımasız değildir. Çanta, ayakkabı, aksesuar ve giysi yapımında kullanılan deri çoğunlukla gıda sektöründen atık ürün olarak gelir. Yün de deriye benzer şekilde, gıda sektörüne adanmış çiftliklerden gelir. Yetiştirilen hayvanların hayatta kalabilmeleri için kırkılmaları gerekir. Bu yüzden aslında zulüm içermeyen bir malzemedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara