EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Tekstil

Vegan Tekstil Sektörü

Artık insanlar yün kumaşlar kullanma yerine, koyunlara eziyet içermeyen ve onların doğasına müdahale etmeyen birçok doğal vegan kumaş türünü kullanmayı tercih etmektedir. Son zamanlarda, yumuşak ve sürdürülebilirliğin mükemmel birleşimi olan yüksek performanslı vegan kumaşlara olan talepte büyük bir artış izlenmektedir.

Vegan Tekstil Sektörü

Giderek daha fazla kumaş firması, yün sektörünün zulmünü desteklemeyen bu malzemeleri tercih etmektedir. Bu tür vegan kumaşlardan bazıları şunlardır: organik pamuk, keten, deniz yosunu elyafı, liyosel, modal, kenevir, soya elyafı ve Hindistan cevizi elyafı.

Organik pamuk zararlı kimyasallar olmadan yetiştirilmektedir ve ekosistemlere zarar verilmemektedir. Toprak kalitesini iyileştirmekte ve genelde daha az su kullanılmaktadır. Diğer vegan kumaşlar gibi organik pamuğun temizlenmesi yünden daha kolaydır, daha hızlı kurur ve dokunuşu daha yumuşaktır.

Keten, kullanıldıkça daha yumuşak ve daha güçlü hale gelen dayanıklı bir malzemedir. Keten gibi vegan kumaşlar, nemli hissetmeden önce ağırlığının yüzde 20’sine kadar nemi emebilir. Kuruması uzun zaman alan yünün aksine, keten nemi havaya kolayca salar. Alerjik değildir ve diğer ürünlerden çok daha az pestisit ve gübre gerektirir. Ayrıca hem geri dönüştürülebilir hem de biyolojik olarak parçalanabilir.

Kurutulmuş deniz yosunu kabaca ezilir, öğütülür ve selüloz elyafı elde edilir. Bu malzemede kullanılan kahverengi algler, hücre yenilenmesini etkinleştirir, iltihaplanmayı sınırlar, kaşıntıyı yatıştırır ve vücudu toksinlerden arındırır. Liflerin gözenekli yapısı, kışın sıcak ve yazın serin tutan nem alımını ve salınımını destekler.

Liyosel, çevre dostu bir süreçle üretilen odun hamurundan yapılan bir malzemedir. Biyolojik olarak parçalanabilir, geri dönüştürülebilir ve doğal olarak kırışmaz. İpek için harika bir alternatif olan liyosel, yumuşaktır ve kolayca dokunabilir, yıkanabilir ve boyanabilir.

Modal, sadece kayın ağaçlarının yenilenebilir liflerinden elde edilen bir suni ipek çeşididir. Modal gibi suni ipek lifleri, bazen doğal sentetik olarak sınıflandırılır. Modaldan dokunan kumaş, yüksek parlaklığa sahip, çok yumuşak ve pürüzsüzdür.

Kenevir, böcek ilacı veya kimyasal gübre kullanılmadan yetişir, organik tarım için idealdir. Tamamen biyolojik olarak parçalanabilir. Isıyı hapseden ve bakteri üremesini destekleyen yünün aksine, nefes alabilirlik açısından ketene benzer.

Soya kumaşı, bir çevre dostu kumaştır. İpeğin yumuşaklığına ve parlaklığına, pamuğun dayanıklılığına, kaşmirin sıcaklığına ve rahatlığına sahiptir. Herhangi bir petrokimyasal içermez. Biyolojik olarak tamamen bozunabilir.

Hindistan cevizi lifi de suni ipek benzeri bir malzemedir ve sıcak ve yumuşak giysiler yapılabilmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Tekstil

Vegan Tekstil kategorisine ait içerikler
Tekstil Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Tekstil Ürünleri Neden Önemli?
Vegan Tekstil Ürünleri Neler?
Cruelty-Free Tekstil Ürünü Nedir?
Tekstil Ürünlerinin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Tekstil Ürünlerinin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Tekstil Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Giysiler
Kaz Tüyü Nasıl Elde Ediliyor?
Timsah Derisi Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Yünü Nasıl Elde Ediliyor?
Hayvan Kürkü Nasıl Elde Ediliyor?
Antik Dönemde Vegan Giyim Anlayışı Var mıydı?
Vegan Suni Deri Sertifikası
Vegan Deri Sertifikası
Vegan Tekstil Sertifikası
Vegan Ayakkabı Sertifikası
Vegan Çanta Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara