EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Spor Sektörü

Vegan Spor Anlayışı Neden Önemli?

Sosyal medyanın bilgi paylaşım platformu olarak büyümesi ile birlikte veganlık daha görünür hale gelmiştir. Veganlık artık spor, sağlık ve fitness sektöründe daha fazla kabul görmektedir. Bununla birlikte, bugüne kadar vegan beslenme şeklinin atletik amaçlarla nasıl yönetileceği tartışılmaya devam etmiştir. Çünkü veganlığın besleyici bir diyet tasarlarken hesaba katılması gereken güçlükleri bulunmaktadır. Bunların başında enerji ve protein yeterliliği gelmektedir. Ayrıca B12 vitamini, demir, çinko, kalsiyum, iyot ve D vitamini yeterliliği de tartışılmaktadır. Bununla birlikte, gıdanın stratejik yönetimi ve uygun takviye yoluyla, çoğu sporcunun diyet ihtiyaçlarını tatmin edici bir şekilde karşılamak için besleyici bir vegan diyetinin tasarlanabileceği öngörülmektedir. Ayrıca, daha düşük kas kreatinini ve daha düşük kas karnozini seviyelerini destekleyen vejetaryen diyetlerin, burada kreatinin ve beta-alanin takviyesinin, vegan sporcular için özellikle yararlı olacağı öne sürülmektedir.

Vegan Spor Anlayışı Neden Önemli?

Vegan beslenme şekli, hayvansal ürünlerin tüketimini yasaklamakla, düşük kalp hastalığı, düşük kolesterol, kan basıncı, diyabet ve kanser gibi hastalık risklerini düşürmektedir. Son zamanlar çok sayıda yüksek profilli sporcu, vegan beslenme tarzını benimsemiştir. Oldukça sık olarak veganlık, hayvan refahı ile ilgili güçlü etik inançların ürünüdür ve vegan savunucuları çeşitli eleştirilere maruz kalmaktadır.

Kötü yapılandırılmış vegan diyetler, sporcuları protein, B12 vitamini ve D vitamini, demir, çinko, kalsiyum ve iyot eksikliklerine yatkın hale getirebilir. Hayvansal ürünlerin diyetten çıkarılması ile dışlanan besinlerin takviye yoluyla sağlanması gerekmektedir.

Ancak bazı uzmanlara göre bir vegan diyeti, antioksidan, C ve E vitaminleri ve bitki bazlı diyetlere özgü karbonhidrat açısından zengin gıdalar nedeniyle antrenmana yardımcı olmakta ve potansiyel performans faydaları sunmaktadır. Ancak bu iddialar kanıtlanmaya muhtaçtır.

Kısaca bir vegan diyeti uygun şekilde dengelenmelidir. Çünkü sporcuların B12 vitamini, demir ve kalsiyum açısından eksik olma olasılığı daha yüksektir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Spor Sektörü

Sporda Vegan Anlayışı
Vegan Spor Anlayışı Neden Önemli?
Vegan Beslenme Sporcuları Olumsuz Etkiler mi?
Sporcuların Bitki Temelli Beslenmesi
Veganlık ve Fitness
Vegan Spor Ekipmanları Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara