EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Spor Sektörü

Sporda Vegan Anlayışı

Vegan beslenenler sporda patlama yaşıyor. Veganlar profesyonel seviyelerde yarışlar kazanabilmekte ve rekorlar kırmaktadır. Bununla birlikte vegan beslenme şeklinin sağlığa olan faydalarına rağmen, vegan sporcular sıklıkla asılsız gerekçelerle önyargı ile karşı karşıya kalmaktadır. Oysa genç ve rekabetçi sporcular için vegan diyeti çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Sporda Vegan Anlayışı

Sağlık ve tatmin edici bir yaşam sürmenin bir ön koşulu vegan olmaktır ve veganlık aynı zamanda temel bir sosyal değer olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, iyi bir kondisyon düzeyi ve sportif başarı için de en önemli koşuldur. Sağlık ile beslenme, spor ve egzersiz gibi yaşam tarzı faktörleri arasında yakın ilişki bulunmaktadır.

Vejetaryen veya vegan diyet kavramı, antik tarihte bile spor ve egzersizle sıkı bir şekilde bağlantılı olmuştur. Ancak son yıllarda sporda veganlık hakkında her zamankinden daha fazla araştırma yapılmaktadır.

Günümüzde özellikle sanayileşmiş ülkelerde, et ve hayvansal ürünlerden vazgeçme, vegan beslenmenin vegan yaşam tarzının bir parçası olması ile dengeli bir şekilde büyüyen bir eğilimdir. Vegan diyetler spor alanında da yaygınlık kazanmıştır ve vegan ve vejetaryen sporcu sayısı artmaktadır. Dünya çapında sporda bitki bazlı beslenmeye yönelik hareket yayılırken, spor bilimcileri ve spor beslenme uzmanları arasında bu konu tartışılmaya devam etmektedir.

Sporun vegan olmasının nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Birçok bitki bazlı ürün etten daha fazla protein içermektedir
  • Spor içecekleri ve performans arttırıcılar bitki bazlı üretilmektedir
  • Bitki bazlı beslenme, kalp sağlığı söz konusu olduğunda güce dayalı sporculara avantaj sağlamaktadır
  • Bitki bazlı diyetler iyileşmeye daha elverişli olmaktadır
  • Profesyonel sporcular, performansa yönelik bitki bazlı bağlantıyı onaylamaktadır

Sporcular şuna inanmaktadır: her zamanki temponun yarısı kadar antrenman yapılsa da daha iyi sonuçlar alınıyor. Çünkü vegan olmak, genetiği değiştirilmiş organizmalar olmadan ve tamamen organik beslenmek bunu sağlıyor.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Spor Sektörü

Sporda Vegan Anlayışı
Vegan Spor Anlayışı Neden Önemli?
Vegan Beslenme Sporcuları Olumsuz Etkiler mi?
Sporcuların Bitki Temelli Beslenmesi
Veganlık ve Fitness
Vegan Spor Ekipmanları Sertifikası

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara