EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Spor

Vegan Spor Sektörü

Birçok spor ekipmanı aslında hayvan dostu değildir. Örneğin gümünüzde futbol topları genelde inek derisinden veya diğer hayvan derilerinden yapılmaktadır. Ancak tüm spor malzemeleri ihtiyaçları için artık vegan seçenekler sunan firmalar bulunmaktadır.

Vegan Spor Sektörü

Sentetik ya da insan yapımı birçok spor malzemesinin vegan versiyonları üretilmektedir. Bu şekilde spor aktivitelerini zulümden uzak tutmak mümkündür. Üstelik sentetik malzemeler, hayvanlardan elde edilen derilere göre daha fazla suya dayanıklıdır.

Beyzbolda, iki ana donanım parçası olan top ve eldiven sadece deriden yapılıyordu. Neyse ki, bu ürünlerin üreticileri zamana ayak uydurmakta ve onlar da sentetik trende katılmaktadır. Aslında sentetik beyzbol toplarının temiz tutulması, deriden yapılmış olanlardan çok daha kolay ve daha dayanıklıdır.

Basketbolda da kauçuk basketbol topları, deri olanlar kadar yaygındır.

Bale, harika bir uğraşıdır ve baletlerin çoğu hayvan derisi yerine sentetik malzemelerden yapılan vegan ayakkabıları kullanmayı tercih etmektedir.

Günümüzde sporcuların çoğu vegan beslenmektedir. Bu yüzden de spor ekipmanı üreten firmaların deriyi bırakıp gittikçe vegan olması oldukça mantıklıdır.

Bugüne kadar spor malzemeleri genelde deriden yapılıyordu. Deri, et ve süt çiftçiliklerinin bir yan ürünü olan inkar edilemez derecede acımasız bir malzemedir. Ancak zaman değişiyor ve giderek daha fazla insan hayvansal tarımın acımasız gerçeklerinin farkına varıyor. Bu paralelde üretici firmalar da vegan ve zulüm içermeyen seçeneklere yönelerek ürün hatlarını hızla değiştiriyor.

Sporcular güçlü olmak için et proteinine ihtiyacı olmadığını biliyor. Hayvanlardan arındırılmış ekipman ve vegan beslenme ile performanslarından hiçbir şey kaybetmiyorlar.

Bisiklet seleleri eskiden deri olurdu, ancak bugün tamamen sentetik donatılmaktadır. Yakın zaman kadar tenis topları, acımasızca üretilmiş koyun yünlerinden yapılıyordu, ancak bugün tenis için etik vegan alternatifleri üreten büyük firmalar var. Bu firmalar vegan tenis topları yanı sıra vegan tenis ayakkabıları da üretmektedir. Dağ tırmanışında ayakkabıların önemi tartışılmaz. Diğer ayakkabılar gibi birçok ana marka deri bileşenler veya vegan olmayan yapıştırıcı kullanıyordu. Ancak bugün harika performans gösteren tamamen vegan, sentetik ayakkabılar üretilmektedir.

Hangi spor türü olursa olsun, spor hayvanlar pahasına yapılmaması gerekir. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi koşmayı, yuvarlanmayı ve oynamayı severler. Koyun bağırsağı, domuz derisi, inek postu veya başka hayvansal malzemeleri kullanmayan spor ekipmanlarını tercih ederek, hayvanların yaşama haklarına saygı gösterilmelidir. Etik ve sürdürülebilir spor anlayışı için bugün sporculara sayısız vegan alternatif sunulmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yetişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip olan kuruluşumuzda, en son teknolojik ekipman kullanılmakta ve çağdaş yöntemlere uyulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Spor

Vegan Spor kategorisine ait içerikler
Sporda Vegan Anlayışı
Vegan Spor Anlayışı Neden Önemli?
Vegan Beslenme Sporcuları Olumsuz Etkiler mi?
Sporcuların Bitki Temelli Beslenmesi
Veganlık ve Fitness

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara