EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Sertifika Süreci

Vegan Sertifika Süreci - Çevre Etkileri

Et ve süt ürünlerinden kaçınmak, yerküre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmanın en büyük yoludur. Bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışmalarda, büyükbaş hayvan ayak izini ortaya koymaktadır: et üretimi kalorinin sadece yüzde 18’ini, proteinin ise yüzde 37’sini sağlamakta, ancak tarım arazilerinin yüzde 83’ünü kaplamaktadır. Söz konusu araştırma, yaklaşık 120 ülkede, 40 bin çiftliği ve tüketilen gıdanın yüzde 90’ını temsil eden 40 çeşit gıda ürününü kapsamaktadır. Bu çalışmada ürünlerin tüketicinin önüne gelmesine kadar, arazi kullanımı, iklim değişikliği emisyonları, tatlı su kullanımı ve su kirliliği ve hava kirliliği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.

Vegan Sertifika Süreci - Çevre Etkileri

Vegan beslenme şekli, muhtemelen sadece sera gazlarını değil, küresel hava kirliliği, su kirliliği, arazi kullanımı ve su kullanımı dahil olmak üzere çevresel etkileri düşürmenin tek yolu olarak kabul edilmektedir. Örneğin sadece sera gazı emisyonlarını azaltma etkisi, uçuşları azaltmaktan veya elektrikli bir araba kullanmaktan çok daha büyüktür.

Esasen tarım sektörü, birçok çevresel sorunu kapsayan bir sektördür. Ancak bunun çoğundan hayvansal ürünler sorumludur. Hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınmak, sürdürülebilir et ürünleri satın almaya çalışmaktan çok daha iyi çevresel faydalar sağlamaktadır.

Bu arada işin ilginç yanı, ormansızlaştırılmış arazilerde yetiştirilen sığırlar, zengin doğal meralarda otlayanlara göre 50 kat daha fazla arazi kullanmakta ve 12 kat daha fazla sera gazına neden olmaktadır.

Ürünlerin etkisini ortaya koyan V-Mark ve benzeri etiketler oldukça etkili olmaktadır. Bu şekilde tüketiciler en az zarar veren seçenekleri görmektedir.

Sürdürülebilir bir şekilde yönetilen otlatmanın biyolojik çeşitlilik gibi çevresel faydaları olmaktadır. Söz konusu araştırma sonuçları, mutlaka vegan olma ihtiyacı olarak değil, hayvansal gıda tüketimini azaltmak için de yorumlanmalıdır.

Bugün iklim krizi, en büyük sorundur. Mega kuraklıklar, orman yangınları, sel ve aşırı sıcaklık yerküreyi yaşanmaz hale getiriyor. Karbon emisyonları artıyor ve daha sürdürülebilir bir geleceğe geçiş fırsatları kaçıyor.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Sertifika Süreci

Vegan Sertifika Süreci - Gıdalar
Vegan Sertifika Süreci - Temizlik Ürünleri
Vegan Sertifika Süreci - Kozmetik Ürünleri
Vegan Sertifika Süreci - Dekorasyon Ürünleri
Vegan Sertifika Süreci - Tekstil Ürünleri
Vegan Sertifika Süreci - Aksesuarlar
Vegan Sertifika Süreci - Çevre Etkileri

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara