EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme

Son zamanlarda, vejetaryen diyetler popülerlikte bir artış yaşamaktadır. Bu diyet, yüksek lif, folik asit, C ve E vitaminleri, potasyum, magnezyum ve birçok fitokimyasal içeriği ve daha doymamış bir yağ içeriği nedeniyle birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Buna karşılık vegan diyetler daha az doymuş yağ ve kolesterol ve daha fazla lif içerir. Öyle olunca veganlar daha ince olma, daha düşük serum kolesterolü ve daha düşük kan basıncına sahip olma eğilimindedir. Bu da kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme

Bununla birlikte, tüm hayvansal ürünleri diyetten çıkarmak, belli beslenme eksiklikleri riski yaratmaktadır. Vegan için özel önem taşıyan mikro besinler arasında B12 ve D vitaminleri, kalsiyum ve omega-3 gibi yağ asitleri bulunur. Veganlar düzenli olarak bu besinlerle zenginleştirilmiş gıdaları tüketmedikçe uygun takviyeler almak zorundadır. Bazı durumlarda veganlarda demir ve çinko eksikliği de endişe kaynağı olmaktadır.

Birçok vegan için beslenme tercihleri, yerkürenin kaynaklarına ve çevreye daha iyi bakma, hayvan bakımı ile ilgili etik konular, hayvanların üretimi için antibiyotik ve büyüme uyarıcılarının kullanımı, hayvan kaynaklı hastalık tehdidi ve bitki bazlı bir diyetin sağlık avantajları etrafında toplanmaktadır.

Vegan diyetler genelde lif, magnezyum, folik asit, C ve E vitaminleri, demir ve fitokimyasallarda daha yüksektir ve kalori, doymuş yağ ve kolesterol, omega-3 gibi yağ asitleri, D vitamini, kalsiyum, çinko ve B12 vitamini bakımından daha düşük olma eğilimindedirler.

Bir vegan diyeti, koruyucu besinlerin ve fitokimyasalların alımını artırmak ve çeşitli kronik hastalıklarda rol oynayan beslenme faktörlerinin alımını en aza indirmek için faydalı görünmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporlarında da, yüksek meyve ve sebze alımının, kanser, kalp rahatsızlıkları ve kemik erimesi riskini düşürdüğü belirtilmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme
Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme
Vegan Kriterleri - Doğaya Zarar Vermeme
Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme
Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme
Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları
Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara