EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme

Veganların sayısı hızla artmaktadır. İnsanlar bitki temelli bir yaşam tarzı benimsedikçe vegan alternatiflere yönelik tüketici talebi de aynı şekilde yıldan yıla artmaya devam etmektedir. Talepteki artış, vegan ve bitki bazlı gıda üretimini de büyütmüştür. Esas olarak vegan bir diyet uygulayan kişiler, etik ve çevresel nedenlerle, hayvanları, hayvansal ürünleri, yan ürünleri veya hayvan türevlerini tüketmek istememektedir.

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme

Hayvansal içerikler, genel olarak gıda, giyecek, makyaj malzemeleri, kozmetik ürünler, alkol ve ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde bulunmaktadır. Bazı hayvansal bileşenler çok belirgindir ve fark edilmesi çok kolaydır. Ama bazıları, kulağa zararsız gelen ve hayvanlarla ilişkili olduğunu asla düşünülmeyecek bileşenlerdir. İşte V-Mark belgesi özellikle burada önemli bir işlev üstlenmektedir.

Hayvan kaynaklı maddeler, yukarıda sayıldığı gibi birçok üründe bulunmaktadır Genelde etiketsiz olduğu düşünüldüğünde, bunlara maruz kalmaktan tamamen kaçınmak neredeyse imkansızdır. V-Mark belgesi ve etiketi, veganların, yaygın hayvan kaynaklı maddelerden kaçınmasına imkan tanımaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen test ve analizlerde, çeşitli ürünlerde aranan hayvansal bileşenlerin bir kısmı şunlardır:

  • Gıda ürünlerinde: karmin, kazein, kolesterol, balık yağı, jelatin, gliserin, domuz yağı, peynir mayası, gomalak, donyağı ve kesilmiş süt suyu
  • İlaç ve takviyelerde: adrenalin, kemik tozu, kollajen, kortizon, sistin, estrojen, jelatin, linoleik asitler ve kesilmiş süt suyu
  • Kozmetik ürünlerde: albümin, alfa-hidroksi asitler, balmumu, arı poleni, karmin, kollajen, sistein, balık pulları, gliserin, keratin, lanolin ve donyağı
  • Hayvansal türevli bira ve şarapta: albümin, yumurta beyazı, jelatin ve balık kesesi
  • Giyeceklerde: kaşmir, kuş tüyü, kaz tüyü, kürk, deri, deniz kabukları, ipek, süet ve yün

Son yıllarda, dünyadaki gelişime paralel olarak ülkemizde de vegan sayısı giderek artmaktadır. Aslında veganlık, sadece hayvansal gıdalardan kaçınmak demek değildir. Veganlık bundan fazlasını ifade etmektedir. Veganlar aynı zamanda hayvansal içeriği olan bir kozmetik ürün, temizlik malzemesi, aksesuar ve dekorasyon ürünlerinden de kaçınmaktadır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme
Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme
Vegan Kriterleri - Doğaya Zarar Vermeme
Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme
Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme
Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları
Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara