EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

İnsan tüketimi ve kullanımı için yetiştirilen hayvanlar, fabrika çiftliklerinde çok acı çekiyor ve veganlar dahil birçok kişi, hayvanların çektiği acıdan endişe duyuyor. Çiftlik hayvanları, sağlıkları, refahları ve sosyal gelişimleri göz ardı edilerek, daha fazla et vermek, daha fazla yumurta bırakmak ve daha fazla yavru doğurmak için yetiştirilmekte, beslenmekte, tutsak edilmekte ve kesilmektedir.

Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

Yumurta yemenin veya süt içmenin hayvanları öldürmediği inancı doğru değildir. Bu onların doğasında olsa da uygulanan yöntemler bunu haklı çıkarmamaktadır. Örneğin tavukların normal döngü dışında saha sık yumurtlamaları için, tepelerinde gece gündüz lamba yakılmaktadır. Bu tavuklar hiç geceyi görmedikleri gibi yumurtlama sıklığı düştüğü anda kesime gönderilmektedir.

Süt ineklerinin durumu daha acı. Buzağılar doğdukları anda annelerinden ayrılmakta ve anne ineğin sütü, insanlar için toplanmaktadır. Buzağılar yapay mamalar ile beslenmekte ve kısa sürede et tutmaları sağlanarak, onlar da kesime gönderilmektedir.

Kısaca yaşadıkları kısa süre boyunca bu hayvanlar büyük acı çekmektedir. Oysa bunların da benzersiz fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları olmaktadır ve kesinlikle bir meta olarak görülmemelidir. Veganlar bu hayvanların haklarına saygı gösterilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda tavukların çok ilginç hayvanlar oldukları belirlenmiştir. Kediler ve köpekler kadar zeki olduklarına inanılır. Nesilden nesile aktarılan kültürel bilgilere sahiptirler ve birbirlerini izleyerek öğrenirler.

İnekler problem çözmekten zevk alan zeki yaratıklardır. İneklerin, satıldıktan sonra bir buzağı ile yeniden bir araya gelmek için 7 mil yürümek, bir mezbahadan kaçmak için 6 metrelik bir çitin üzerinden atlamak ve bir nehir boyunca yüzerek özgürlüklerine kavuşmak gibi inanılmaz işler yaptıkları biliniyor.

Hindiler, sosyal olmaktan ve başkalarıyla birlikte olmaktan hoşlanan oyuncu kuşlardır. Tüylerinin okşanmasını ve gıdıklanmayı severler. Sayısız karaktere sahiptirler ve çevrelerinin çok farkındadırlar.

Hayvanlar sanıldığının aksine duyusu olan ve eziyeti algılayan varlıklardır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme
Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme
Vegan Kriterleri - Doğaya Zarar Vermeme
Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme
Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme
Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları
Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara