EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme

Veganlık için ikinci temel kriter zulüm içermemesidir. Veganlar için birinci önemli doğrudan kriter tüketilen gıdalarda hayvansal içerik bulunmaması olurken, bu kriter dolaylıdır. Hayvanların uygun olmayan koşullarda tutulması, uygun olmayan koşullarda beslenmesi ve uygun olmayan koşullarda öldürülmesi, parçalanması ve ve bileşenlerine ayrılması, veganların kabul etmedikleri uygulamalardır.

Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme

Veganlar, ne kadar çok kişi hayvansal gıdalardan uzaklaşırsa, o kadar hayvanın bu zulümden kurtulacağına inanmaktadır. Veganlara göre hayvanların da özgürce yaşama hakları vardır ve insanlar onların yaşam haklarına saygı göstermek zorundadır.

Ancak veganlık hepten zulümden muaf değildir. Çünkü veganlar, insanların tarlalarda kasıtlı olarak zehirledikleri fareleri, yılanları düşünmez. Meyve ve sebze üretiminde kullanılan pestisitler ile ölen böcekleri, kurbağaları, balıkları ve diğer zararlıları düşünmez. Sömürülen tarım işçilerinin koşullarını da iyileştirmez. Ne yazık ki vegan olsun ya da olmasın herkes, hem insanlara hem de hayvanlara zarar veren bir kültüre katkıda bulunmaktadır. Bu toplu suçluluğun reddedilmesi gerekmektedir. Veganlar, hayvanları tanımanın ayrıcalığını ve yükünü taşımaktadır.

Veganlık, her şeyden önce, türcülüğe ve insan üstünlüğüne karşı bir muhalefetin ifadesidir. Bu, insanların, hayvanları metalaştırma, sömürme ve öldürme konusundaki varsayılan ve genel olarak sorgulanmayan hakkına karşı bir duruştur. Hayvanları yemenin yanlış olduğu için değil, hayvanların kitlesel sömürüsü nedeniyle vegan olmak gerekmektedir.

Veganlığın yükselişte olması ve tüm market reyonlarının artık vegan ve vejetaryen gıdalarla dolu olması sevindiricidir.

İnsanların hayvansal ürünleri diyetlerinden çıkarmaya karar vermelerinin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında en popüler olanı, aşırı et ve süt tüketiminin olumsuz sağlık etkileri ve endüstriyel tarımın muazzam çevresel etkileridir. Bununla birlikte, fabrika çiftçiliğinde her yıl milyarlarca hayvanın acı çekmesi, birçok kişi için en güçlü motivasyondur. Hayvanlara yapılan bu kötü muamele, tarihin en kötü suçlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme
Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme
Vegan Kriterleri - Doğaya Zarar Vermeme
Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme
Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme
Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları
Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara