EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme

Vegan bir diyet, genel olarak sağlıklı olarak kabul edilir ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülür. Bununla birlikte, tam zamanlı veganlar, yemeklerini ve atıştırmalıkları iyi planlamak zorundadır. Bu şekilde vegan beslenme şeklinin, güçlü ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyulan tüm gıdaları sağladığından emin olunur.

Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme konusunda Vegan Derneği tarafından tanıtılan vegan tabağı, veganlar için tartışmasız en uygun bir örnektir. Vegan tabağında fasulye ve bakliyatların yanı sıra kuruyemiş ve tohumlar ön plandadır. Ayrıca çok sayıda bitki bazlı gıdada kalsiyumun ne şekilde sağlanacağını gösterir ve yeterli B12 vitamini, D vitamini, omega-3 yağları ve iyot almanın sağılığı korumak için gerekli olduğunu vurgular.

Dengeli beslenmede bir diğer önemli besin, yumurta sarısı gibi hayvansal gıdalar açısından çok zengin olan kolindir. Kolin insan vücudu için vazgeçilmez bir besin unsurudur. Kolin, normal vücut fonksiyonları ve insan sağlığı için gereklidir. Karaciğer, bir miktar kolin sentezlemektedir, ancak vücudun ihtiyacı olan kolinin büyük bir kısmı beslenme yoluyla alınmaktadır. Kolin, bir vitamin veya mineral değildir, ancak B vitaminine benzer özellikler taşımaktadır. Organik yapıda, suda çözünen bir bileşiktir.

Veganlar, fasulye, soya, yer fıstığı ve kinoa gibi çeşitli gıdalar yanı sıra yeşil sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve buğday gibi tahıllar ile beslendiği takdirde bu besin maddesinden yoksun kalmazlar. Kolin, hafızayı güçlendirmede, karaciğer fonksiyonunda, kas gelişiminde ve hatta kolesterol yönetiminde rol oynayan bir bileşiktir.

Kısaca vegan bir diyet uygulayan kişilerin, tüm doğru gıdaları aldıklarından emin olmaları gerekir. Beslenme ihtiyaçları, kişinin cinsiyetine, vücut yapısına, yaşına ve aktivite düzeyine bağlı olarak değişir. Birçok tabloda, orta derecede aktif bir yetişkin için sağlıklı, dengeli bir diyeti amaçlayan günlük önerilen miktarlar gösterilir. Bu bilgiler genelde rehberlik amaçlıdır.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme
Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme
Vegan Kriterleri - Doğaya Zarar Vermeme
Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme
Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme
Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları
Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara