EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları

Vegan beslenme kriterleri arasında, balık veya diğer deniz hayvanlarından uzak durmak da bulunmaktadır. Balıklar, kendilerine özgü kişilikleri olan akıllı ve sosyal hayvanlardır. Tıpkı kediler ve köpekler gibi acıyı hissederler. Ağrıyı inceleyen bilim adamları, balıkların ağrıya verdiği tepkinin, esas olarak memeliler hayvanlar ve kuşlar ile aynı olduğu konusunda aynı fikirdeler.

Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları

Balıkları inceleyen bilim adamları ilginç sonuçlara ulaşmıştır. Örneğin bir grup balık, birbirlerini izleyerek ağlardan kaçınmayı öğrenebiliyor. Bu balıklar birlikte oldukları sürü arkadaşlarını tanıyabiliyorlar. Bazı balıklar diğerlerini dinleyerek bilgi toplayabiliyor. Örneğin Güney Afrika balıkları, yumurtalarını yapraklara bırakıp, güvenli bir yere götürebilmek için yaprağı bir araç olarak kullanabiliyor.

Ancak ne yazık ki, her inanılmaz sayıda balık, yemek için öldürülüyor. 2011 yılında sadece ABD’de 22 milyardan fazla balık ve kabuklu deniz hayvanının öldürüldüğü sanılıyor. Sportif balıkçılık ve olta balıkçılığı da her yıl milyonlarca balığı öldürüyor. Bu zalimce muameleye karşı maalesef herhangi bir yasal koruma bulunmamaktadır. Kısaca bu zeki hayvanlar, eziyet edilerek yakalanmakta ve sofralara taşınmaktadır.

Günümüzde, tüketilen balıkların önemli bir kısmı artık karada veya denizde kurulan su çiftliklerinde yetiştiriliyor. Bu çiftliklerde, göletlerde, havuzlarda veya beton tanklarda binlerce balık yetiştiriliyor. Çiftliklerdeki balıklar, pis ve sıkışık olan ağlarla sınırlandırılmıştır ve güç koşullarda yaşatılmaktadır.

Su çiftliklerindeki birçok balık parazitik enfeksiyonlara ve hastalıklara yakalanmaktadır. Bazı çiftliklerdeki koşullar o kadar korkunç ki, balıklar, zamanından önce kendiliğinden ölmektedir. Hayatta kalanlar ise, atık su kirliliğini azaltmak için nakliye sırasında aç bırakılımaktadır. Örneğin somon, 10 tam gün boyunca aç bırakılır.

Nasıl yetiştirilirse yetiştirilsin veya a nasıl tutulursa tutulsun, balık yemek hayvanlara yapılan zulmü desteklemek demektir. Bu açıdan veganlar, balık veya diğer deniz hayvanlarını tüketmek istememektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kriterleri

Vegan Kriterleri - Hayvansal Bileşen İçermeme
Vegan Kriterleri - Hayvanlara Eziyet Edilmeme
Vegan Kriterleri - Doğaya Zarar Vermeme
Vegan Kriterleri - İnsan Sağlığını Önemseme
Vegan Kriterleri - Dengeli Beslenme
Vegan Kriterleri - Balık veya Diğer Deniz Hayvanları
Vegan Kriterleri - Hayvanların Yaşam Hakları

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara