EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kozmetik Sektörü

Vegan Kozmetik Ürünler Neler?

Vegan bir ürün, herhangi bir hayvansal et veya hayvansal kaynaklı içerik içermeyen bir üründür. Buna bal, balmumu, lanolin, kolajen, albümen (yumurta akı), karmin (böcekten elde edilen boya), kolesterol, jelatin ve diğerleri dahildir. Ancak bunlarla sınırlı değildir. Birçokları için vegan ifadesi, aynı zamanda bir ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelir. Bu çok önemlidir, çünkü bir vegan ürün mutlaka hayvanlara eziyet edilmemesini gerektirmektedir.

Vegan Kozmetik Ürünler Neler?

Hayvanlara yapılan eziyeti içermeyen ve çoğunlukla vegan bir ürün yelpazesi sunan birçok güzellik firması bulunmaktadır. Bu firmalar genelde tüketicilere tam olarak hangi ürünlerin vegan olduğunu söyleyebilir. Ancak net bir cevabı bulunmayan bir firmanın ürünlerinden kaçınmak gerekir. Günümüzde zulümsüz ifadesinin yasal bir tanımı bulunmamaktadır. Cruelty-free (zulüm içermez) ifadesi genelde, bir kozmetik ürününün hayvanlar üzerinde test edilmediğini, hayvanlar üzerinde test edilmiş herhangi bir bileşeni kullanmadığını ve yasaların gerektirdiği durumlarda hayvanlar üzerinde test yapılmadığını ifade etmektedir. Ancak bir ürün zulümsüz olabilir ama yine de hayvansal içerik kullanılabilir. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.

İnsanların, hayvanlara zarar vermeden kendilerine bakmaları ve güzel kalmaları hiç de güç değil. Bugün hem hayvanlar üzerinde test edilmeyen hem de ürünlerde hayvansal hiçbir içerik kullanılmayan ürünler üreten çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmalar vegan bir ürün üretirken ürün performansından ödün vermemektedir. Bu konuda vegan tüketiciler belli bir ön yargıya sahiptir. Günümüzde piyasalarda hem etkili hem de etik çok sayıda vegan kozmetik ürün bulunmaktadır. Örneğin rujlar, dudak kalemleri, göz farları, allıklar, güneş koruyucular, cilt nemlendiriciler, cilt için jel yapılı kremler, maskeler, köpük temizleyiciler, süt makyajı, likit highlighter, takma kirpikler, kıl fırçalar, süngerler ve tabii parfümler.

Doğadan esinlenerek tasarlanan vegan ürünler, klinik testlerden geçirilmekte ve dermatologlar tarafından inceden inceye denetlenmektedir. Üstelik ambalajları tamamen dönüştürülebilen malzemelerden seçilmektedir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Kozmetik Ürünler Neden Önemli?
Vegan Kozmetik Ürünler Neler?
Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Kozmetikler

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara