EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Bir zamanlar daha çok sağlık bilincine sahip insanlar tarafından algılanan veganlık, bugün trend olmuştur. Vegan olan her şeye olan bu talep, kaçınılmaz olarak kozmetik ürünlere de yönelmiştir.

Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?

Vegan kozmetik ürünler ağırlıklı olarak hayvansal içeriklerin olmaması ve hayvanlar üzerinde test edilmemesi yaklaşımına odaklanmaktadır. Hayvansal bileşenler içermeyen bir kozmetik ürünü, eğer hayvanlar üzerinde test edilmişse, bu vegan anlayışına uymamaktadır. Bunun aksine, hayvanlar üzerinde test edilmiş ancak hayvansal bileşenler içeren bir kozmetik ürün de vegan anlayışına uymamaktadır. Kısaca, bitmiş bir ürün, hayvanlara eziyet edilmediğini söyleyebilir, ancak bu yeterli değildir. Kozmetik ürünlerin hayvan testleri içerik düzeyinde yapılmaktadır.

Vegan güzellik ürünlerinde yaygın olarak bulunan hayvan kaynaklı bileşenler şunlardır:

  • Bal
  • Balmumu
  • Lanolin (yün yağı)
  • Skualen (köpekbalığı karaciğeri yağı)
  • Karmin (ezilmiş böcekler)
  • Jelatin (inek veya domuz kemikleri, tendonlar veya bağlar)
  • Allantoin (inek idrarı)
  • Ambergris (balina salgısı)
  • Plasenta (koyun organları)

Bu sayılan hayvansal bileşenler her ne kadar zararlı olsalar da bir kozmetik ürün için yeterinde itici görünmektedir. Üstelik bu tür hayvansal içeriklerin çok üstün veya çok etkili oldukları kanıtlanmış değildir. Diğer taraftan bunların bitki esaslı ve sağlıklı alternatifleri bulunmaktadır.

Aslında bir kozmetik ürünün sadece vegan olması ve hayvanlara eziyet edilmemiş olması, bu ürünün sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Vegan olsalar da bu ürünlerin içeriklerinde sağlıksız kimyasal bileşikler ve dolgu maddeleri yer alabilir.

Bugün bazı kozmetik firmaları, hayvanların laboratuvar testlerinde kullanımına son vermek için kampanyalar yürütmektedir. Bu tür faaliyetler güzellik konusunda vegan farkındalığını arttırmaktadır. Zulüm içermeyen kozmetik ürünler için tüketiciler talepte bulunmaktadır. Sonunda hayvan testlerinin yerini alacak yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Birçok kozmetik firması için başlıca tüketici sorunu, ürünlerin etik ve çevresel etkileriyle ilgili endişelerdir.

Kuruluşumuz bünyesinde vegan anlayışa uygun çok sayıda test ve analiz yapılmakta ve vegan sertifikasyon hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler, yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere talep eden kişi ve kuruluşlara V-Mark sertifikasyon hizmetleri de verilmektedir.

Vegan Etiketi

Yakın zamanda yapılan uluslararası bir anket çalışmasında, tüketicilerin, özellikle de genç nüfusun giderek artan şekilde sertifikalara ve etiketlere bağlı alışveriş kararları verdiğini ortaya koymuştur.

Tüketicilerin yüzde 91’i, ürünün vegan olduğunu garanti eden ve bağımsız bir kuruluş tarafından etiketlenmiş ürünleri tercih etmektedir.

Vegan Kozmetik Sektörü

Kozmetik Sektöründe Vegan Anlayışı
Vegan Kozmetik Ürünler Neden Önemli?
Vegan Kozmetik Ürünler Neler?
Cruelty-Free Kozmetik Nedir?
Kozmetik Ürünlerin Vegan Olması Ne Anlam Taşıyor?
Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Hayvansal Kaynaklı Neler Var?
Kozmetik Ürünleri İçin Hangi Testler Yapılıyor?
Doğa Dostu Kozmetikler

V-MARK HAKKINDA

BELGELENDİRME

VEGAN ETİKETİ

VEGAN KRİTERLERİ

SERTİFİKA SÜRECİ

VEGAN TESTLERİ

VEGAN GIDA

VEGAN İLAÇ

VEGAN KOZMETİK

VEGAN SPOR

VEGAN TEKSTİL

VEGAN TEMİZLİK

Site içinde ara